Clive Rosevear Cup

 

Competition Play-Cricket Homepage

Clive Rosevear Cup

Preliminary Round

St Blazey – Foxhole conceded.

Round 1

Saltash – Saltash St Stephens 150-6 (S Watson 69, A Johnson 39) beat Werrington III 139-4 (M Chatfield 50) by 11 runs.

South Petherwin – South Petherwin 155-4 (A Brenton 54, Adam Warne 32) lost to St Neot 156-3 (D Eldridge 85no, L Jones 46; J Masters 3-11) by seven wickets.

Roche – Roche 110-6 (L Burr 23 ) beat Veryan 90 (O Green 3-8, T Trudgeon 3-16) by 20 runs.

Liskeard – Lanhydrock 101 (M Liddicoat 34no, J Heaver 30; A Cobb 3-14, M Wallace 3-21) beat Liskeard 97-5 (M Wallace 54no; M Liddicoat 4-13) by four runs.

Menheniot Looe II conceded to Callington III

Grampound Road – Grampound Road III 140-9 (C Davey 44, D Foulds 28; P Morgan 3-20) beat Ladock 129-9 (R Blackwell-Smythe 3-19) by 11 runs.

St Austell – St Austell III 112  (T Rodda 4-17, E Mosley 3-25) lost to Newquay II 116-1 (D Rich 67no) by nine wickets

St Blazey - St Stephen 84-8 lost to St Blazey 88-1 by nine wickets.

 

Clive Rosevear Cup Quarter-Finals

Grampound Road – Grampound Road III 157-2 ( C Davey 84no, D Foulds 23, P Lund 20no) beat Newquay II 103-8 (J Hancock 34, T Stephenson 21; H Hocking 2-19, S Hooper 2-22) by 54 runs.

Lanhydrock – Callington III 161-8 (L Cole 47, H Southcott 41, J Moon 22; J Heaver 3-24, Si-Am Juntakereket 2-16) beat Lanhydrock II 110 (J Taylor 30, L Buckland 25; L Cole 3-24, B Eigenmann 2-16, T Morgan 2-21) by 51 runs.

Saltash St Stephens – Saltash St Stephens 48 lost to St Neot 51-2 by eight wickets.

St Blazey – Roche 119-6 (T Trudgeon 38, D Jeffery 24; S Gilks 3-12) lost to St Blazey 122-1 (R Woodman 45no, D McErlain 43no) by nine wickets.

 

Clive Rosevear Cup Finals Day at Lanhydrock CC       Callington win the Rosevear Cup

Semi-Finals

St Neot 119-7 (D Masters 38, J Kent 34, M Davies 25no; J Bailey 2-22, D McErlain 2-29) beat St Blazey 93 (S Danby 35; D Eldridge 2-12, D Masters 2-14, D Brice 2-23) by 26 runs.

Grampound Road 112-7 (T Orpe 57; R Braund 3-36, L Cole 2-11) lost to  Callington 115-1 (T Beresford-Power 60) by nine wickets.

Final

Callington 144-7 (B Eigenmann 32, J Moon 32, L Cole 32; J Eldridge 3-8), J Kent 2-28) beat St Neot 110-7 ( J Kent 20; R Braund 2-23, J Trembath 2-22). Player of the Match Blaze Eigenmann



History

Winners

Runners Up

Man of the Match

2008  Saltash

Veryan

Mike Smith

2009  Veryan

Saltash

Gary Wheildon

2010  St Austell

Veryan

Mike Sweet

2011  St Erme

Bude

Simon Cole

2012  Bugle

Werrington

Neil Spencer

2013  Saltash

South Petherwin

Ross Braund

2014  Lanhydrock

Newquay

Ben Attfield

2015  Bude

Ladock

Andrew DeRosa

2016  Saltash

St Austell

Ross Braund

2017  Saltash

Wadebridge II

Blaze Eigenmann

2018  Veryan

Wadebridge II

Matthew Tregunna

2019  St Blazey

Veryan

Paul Carne

2020         No Competition

 

2021  Callington III

St Neot

Blaze Eigenmann