CCL Fixtures / Results

Weekly Results Summaries/ Reports

Live Scores     click

Results   click

2024 Season Plan  click

Fixture Downloads  click

Fixtures & Results   click

Rescheduled Fixtures   click

Player Statistics   click

CACO Umpire Appointments

Data from WhosTheUmpire.com. Umpires displayed in italics have been allocated to a fixture but have not yet confirmed their appointment.

Sunday 16 June
Cornwall County Div 1
1:00 PM Falmouth v Mullion Jonathon Warn, Ian Wilkinson
Friendly (Cornwall)
11:00 AM Cornwall U14 v Wyverns Chris Crabb, Nigel Harrington
Tuesday 18 June
Vinter Cup
6:00 PM Mullion v Penzance Ray Clark, Martin Rolfe
Wednesday 19 June
Vinter Cup
6:00 PM Camborne v Helston John Molden, Daryl Pentecost
Saturday 22 June
Cornwall PL
1:00 PM Callington v Wadebridge David Higman, John Molden
1:00 PM Camborne v St Just Mike Kent, Martin Rolfe
1:00 PM Redruth v St Austell Simon Hartley, Daryl Pentecost
1:00 PM Truro v Helston Martyn Rowe, Roy Strout
1:00 PM Werrington v Penzance David Scott, Ian Wilkinson
Cornwall County Div 1
1:00 PM Hayle v Beacon (Cornwall) Nick Blandford, Grahame Hocking
1:00 PM Newquay v Mullion Ray Clark, Alan Sedgley
1:00 PM Penzance 2nd XI v Falmouth Wayne Kercher, Mark Richards
1:00 PM Roche v Paul Chris Crabb, Nigel Harrington
1:00 PM Wadebridge 2nd XI v St Erme Keith Redford
Cornwall Div 2 East
1:00 PM Ladock v St Minver No umpires assigned
1:00 PM Lanhydrock v Werrington 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM Menheniot Looe v Bude No umpires assigned
1:00 PM St Austell 2nd XI v Holsworthy No umpires assigned
1:00 PM St Blazey v Callington 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM Tintagel v South Petherwin No umpires assigned
Cornwall Div 2 West
1:00 PM Constantine v Ludgvan MARK ATKINS, Alan Cox
1:00 PM Helston 2nd XI v Redruth 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM Perranporth v Mount Hawke & Porthtowan No umpires assigned
1:00 PM St Ives v Hayle 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM St Just 2nd XI v Perranarworthal No umpires assigned
1:00 PM Veryan v Stithians No umpires assigned
Sunday 23 June
Cornwall County Div 1
1:00 PM Camborne 2nd XI v Wadebridge 2nd XI Nigel Harrington, Vic Hassell
Cornwall Div 2 East
1:00 PM Holsworthy v Lanhydrock No umpires assigned
1:00 PM Werrington 2nd XI v Bude No umpires assigned
Cornwall Women's League
1:30 PM Grampound Road Women v Redruth Women Mark Richards
1:30 PM Truro Women v Penzance Women James Gibson
Friendly (Cornwall)
11:00 AM Cornwall County Development XI v Dorset CCC Development Mike Kent, Martyn Rowe
11:00 AM Cornwall U12 v Devon U12 Alan Cox, Martin Rolfe
Wednesday 26 June
Hawkey Cup
6:00 PM Callington v Wadebridge Chris Crabb, Nigel Harrington
Saturday 29 June
Cornwall PL
1:00 PM Callington v Werrington Wayne Kercher, Martyn Rowe
1:00 PM Helston v St Austell Nick Blandford, Nigel Harrington
1:00 PM Penzance v Redruth David Higman, Martin Rolfe
1:00 PM St Just v Truro Tim Boston, Jonathon Warn
1:00 PM Wadebridge v Camborne Simon Hartley, David Scott
Cornwall County Div 1
1:00 PM Beacon (Cornwall) v Wadebridge 2nd XI Alan Cox, Philip Dale
1:00 PM Camborne 2nd XI v Penzance 2nd XI Chris Crabb, Alan Sedgley
1:00 PM Mullion v Hayle Daryl Pentecost, Michael Wierenga
1:00 PM Paul v Grampound Road Mike Kent, Mark Richards
1:00 PM Roche v Newquay Vic Hassell, Roy Strout
1:00 PM St Erme v Falmouth Keith Redford, Ian Wilkinson
Cornwall Div 2 East
1:00 PM Bude v St Blazey No umpires assigned
1:00 PM Holsworthy v Menheniot Looe No umpires assigned
1:00 PM South Petherwin v Callington 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM St Austell 2nd XI v Ladock No umpires assigned
1:00 PM St Minver v Lanhydrock No umpires assigned
1:00 PM Werrington 2nd XI v Tintagel No umpires assigned
Cornwall Div 2 West
1:00 PM Hayle 2nd XI v Veryan No umpires assigned
1:00 PM Ludgvan v Stithians No umpires assigned
1:00 PM Mount Hawke & Porthtowan v St Ives No umpires assigned
1:00 PM Perranarworthal v Constantine No umpires assigned
1:00 PM Perranporth v Helston 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM Redruth 2nd XI v St Just 2nd XI No umpires assigned
Sunday 30 June
Cornwall Div 2 East
1:00 PM St Minver v St Blazey Simon Carr, Ian Wilkinson
Friendly (Cornwall)
11:00 AM Cornwall U12 v Dorset U12 No umpires assigned
11:00 AM Cornwall U15 v Dorset U15 No umpires assigned
ECB Male U14 County Cup Group Stage
11:00 AM Cornwall U14 v Berkshire U14 No umpires assigned
ECB Male U16 County Cup Group Stage
11:00 AM Cornwall U16 v Wales U16 No umpires assigned
Tuesday 2 July
ECB Male 50+ County Championship Group Stages
1:00 PM Wales 50+ 3rd X1 v Cornwall 50+ 2nd XI No umpires assigned
Wednesday 3 July
50+ 2nd XI
1:00 PM Gloucestershire 50+ 2nd XI v Cornwall 50+ 2nd XI Darren Turl
Saturday 6 July
Cornwall PL
1:00 PM Camborne v Werrington David Higman, Roy Strout
1:00 PM Helston v St Just Wayne Kercher, Ian Wilkinson
1:00 PM Redruth v Callington Philip Dale, Jonathon Warn
1:00 PM St Austell v Penzance Chris Crabb, Martyn Rowe
1:00 PM Truro v Wadebridge Mike Kent, Martin Rolfe
Cornwall County Div 1
1:00 PM Beacon (Cornwall) v St Erme Nick Blandford
1:00 PM Falmouth v Camborne 2nd XI MARK ATKINS, David Scott
1:00 PM Grampound Road v Newquay Simon Carr, Simon Hartley
1:00 PM Hayle v Roche Keith Redford, Mark Richards
1:00 PM Penzance 2nd XI v Paul Alan Cox, Michael Wierenga
1:00 PM Wadebridge 2nd XI v Mullion Nigel Harrington
Cornwall Div 2 East
1:00 PM Callington 2nd XI v Bude No umpires assigned
1:00 PM Lanhydrock v St Austell 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM Menheniot Looe v Ladock No umpires assigned
1:00 PM St Blazey v Holsworthy No umpires assigned
1:00 PM Tintagel v St Minver No umpires assigned
1:00 PM Werrington 2nd XI v South Petherwin No umpires assigned
Cornwall Div 2 West
1:00 PM Constantine v Redruth 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM Perranarworthal v Ludgvan No umpires assigned
1:00 PM St Ives v Helston 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM St Just 2nd XI v Perranporth No umpires assigned
1:00 PM Stithians v Hayle 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM Veryan v Mount Hawke & Porthtowan No umpires assigned
Sunday 7 July
Friendly (Cornwall)
11:00 AM Cornwall U13 v Somerset Pathway Boys U13 CAG No umpires assigned
11:00 AM Cornwall U15 v Devon U15 No umpires assigned
Tuesday 9 July
ECB W Girls U18 County Cup
11:00 AM Cornwall Girls U18 v Somerset Pathway Girls U18 CAG No umpires assigned
Wales 60+ County Championship 2nd X1
1:00 PM Wales 60+ 2nd XI v Cornwall 60+ 2nd XI No umpires assigned
Wednesday 10 July
Southern Counties Championship 50+
1:00 PM Dorset 50+ 2nd XI v Cornwall 50+ 2nd XI Malcolm Stroudley
Saturday 13 July
Cornwall PL
1:00 PM Callington v Camborne Nigel Harrington, Ian Wilkinson
1:00 PM Penzance v Truro Ray Clark, David Scott
1:00 PM St Just v St Austell Mike Kent, John Molden
1:00 PM Wadebridge v Redruth Nick Blandford, Philip Dale
1:00 PM Werrington v Helston Simon Carr, Chris Crabb
Cornwall County Div 1
1:00 PM Camborne 2nd XI v St Erme Sharon Grigg, Martin Rolfe
1:00 PM Grampound Road v Hayle Martyn Rowe, Roy Strout
1:00 PM Mullion v Beacon (Cornwall) Phil Haines, Mark Richards
1:00 PM Newquay v Penzance 2nd XI MARK ATKINS, Vic Hassell
1:00 PM Paul v Falmouth Grahame Hocking, Michael Wierenga
1:00 PM Roche v Wadebridge 2nd XI David Higman, Keith Redford
Cornwall Div 2 East
1:00 PM Bude v South Petherwin No umpires assigned
1:00 PM Holsworthy v Callington 2nd XI No umpires assigned
1:00 PM Ladock v St Blazey No umpires assigned
1:00 PM Menheniot Looe v Lanhydrock No umpires assigned
1:00 PM St Austell 2nd XI v Tintagel No umpires assigned
1:00 PM St Minver v Werrington 2nd XI No umpires assigned
Cornwall Div 2 West
1:00 PM Hayle 2nd XI v Ludgvan No umpires assigned
1:00 PM Helston 2nd XI v Veryan No umpires assigned
1:00 PM Mount Hawke & Porthtowan v Stithians No umpires assigned
1:00 PM Perranporth v Constantine Alan Cox, Jonathon Warn
1:00 PM Redruth 2nd XI v Perranarworthal Cath Horne, Wayne Kercher
1:00 PM St Ives v St Just 2nd XI No umpires assigned
Sunday 14 July
Cornwall County Div 1
1:00 PM Roche v Grampound Road No umpires assigned