CCB Office 01872 267138  |  Centre 01872 267138

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Bookings

Sun 25 June & Weekly Round Up

26th June 2017 Posted in County and Cups by Michael Weeks

Sunday 25 June Results

In yesterday’s local cricket a Somerset Eleven won the Treleavens T20 Trophy at Truro.

They won both games beating Devon by 49 runs and Cornwall by 9 runs.

They scored  131 for 9 against Cornwall with Tommy Sturgess taking 4 for 19.

Cornwall replied with 122 for 8 with Neil Curnow making 39.

Earlier Cornwall had beaten Devon by five wickets after the Devonians had been restricted to 110 for 9.

On a busy day elsewhere Cornwall Over 50’s won by one wicket at Wiltshire thanks to a last wicket stand of 38 between Dennis Brown and Phil Payne.

Roche are through to the last 16 of the Village Cup following a dramatic win over Wiltshire’s Burbage and Easton Royal.

The visitors lost their last seven wickets for just five runs to lose by 16 runs.

Luckett won the Isaac Foot Cup Final at Callington beating Saltash by 26 runs in the final.

Cornwall Under 15’s beat Hampshire by 5 wickets at Wadebridge and there were also Women’s League victories for Penzance, Redruth and Truro.

Treleavens T20 County Trophy at Truro CC

Devon CCC 110-9 (M Pugh 46, M Thompson 18, GM Smith 3-10, TG Sturgess 2-16) lost to  Cornwall CCC 113-5 (19 overs) (ML Robins 32, NS Curnow 27, TG Sturgess 17no, KJ Snell 16no; TRJ Codd 2-15) by five wickets.

Somerset CCC XI 184-6 (TD Banton 71, J Allenby 24; JV King 2-25, MC Golding 2-32) beat Devon CCC  135-9 (LJ Lewis 26, JE Thompson 37no, MC Golding 23; LP Goldsworthy 4-27) by 49 runs.

Somerset CCC XI 131-9 (TD Banton 37, MA Leask 22, FR Trenouth 21; TG Sturgess 4-19) beat Cornwall CCC 122-8 (NS Curnow 39, JR Turpin 15; LP Goldsworthy 2-23, JC Gore 2-38) by nine runs.

Tournament winners – Somerset CCC XI.

ECB 50+ County Championship

Winsley – Wiltshire 178, Cornwall 179-9. Cornwall (4pts) beat Wiltshire by one wicket with three balls remaining.

 

Watsons Village Cup Round 5

Roche – Roche 206-5 (A Trudgeon 59, C Rowe 34, D Burnett 22, S May 22no; A Lavis 2-42) beat Burbage & Easton Royal CC (Wiltshire) 191 (S Mukherjee 60, J Chandler 36; J Chaffin 4-37, S Trudgeon 2-37) by 16 runs after the last seven wickets  fell for five runs.

 

LWC Drinks Cornwall Cricket League

Division 3 East

Tintagel – Werrington 277-5 (S Bishop 62no, A Warne 49; K Lawrence 2-44), Tintagel 150 (S Keeble 55, N Oldaker 5-31). Werrington (20 points) beat Tintagel (five) by 127 runs.

 

Division 5 Atlantic

Leedstown – Porthleven 109 (K Orchard 33, N Tucker 32; A Robinson 4-21, J Donnelly 2-3), Leedstown 111-2  (A Robinson (55 ret no, K Hosking 27no). Leedstown (20 points) beat Porthleven (three) by eight wickets.

 

Division 5 Central

Perranarworthal – St Gluvias 97 (M Henry 38, extras 21; R Styles 3-38, R Searle 3-3, S Lawrence 2-0), Perranarworthal 100-3 (R Searle 45, G Hughes 35no; M Henry 3-50) . Perranarworthal (20 points) beat St Gluvias (three) by seven wickets.

 

 

Isaac Foot Cup Finals Day

Callington – Semi-Finals: Luckett 118 (A Brenton 32, A Hoskin 31; T Rogers 3-21, H Rogers 3-30, D Goldsmith 2-29) beat Menheniot/Looe 116-8 (L Ripley 32, R Ripley 29; M Southcott 3-14, A Brenton 2-17, J Hoskin 2-27) by two runs.
Bridestowe 161-7  (C Lavis 38, G Sizmur 29, B Horn 24no, R Palmer 23, J Barkwell 20; C Simpson 2-28) lost to Saltash 162-2 (N Carpenter 52, B Eigenmann 41no, C Simpson 28; G Sizmur 2-25) by eight wickets.
Final: Luckett 169-8 (A Brenton 63, M Brown 44; D Bolland 3-24, R Braund 2-22, C Simpson 2-41) beat Saltash 143-5 (C Simpson 66, J Trembath 20no, N Carpenter 20, M Southcott 2-37) by 26 runs. Most sixes in the final (Stan Bolitho Cup) 3 – Andrew Brenton and Mark Brown. Man of the Match – Mark Brown (Luckett).

 

Cornwall Women’s League

Falmouth – Falmouth 45 (H Dodd 12; A Bridges 2-0, L Harper 2-5), Truro 47-4 (I Newell 12, L Fletcher 10; H Marsh 2-11). Truro (19 points) beat Falmouth (three) by three wickets in an eight a side match.

Penzance – Launceston 149 (M Bond 86), Penzance 151-1 (R Odgers 56no, H Trow 44no, S Richards 34). Penzance (20 points) beat Launceston (four) by nine wickets.

Redruth – Grampound Road 109 (C Burnett 29, M Sweet 28, M Caff 21; G Richards 3-4, K Richards 2-9), Redruth Ladies 112-8 (E Mitchell 32, M Bray 25; M Webber 18; C Burnett 4-14, T Tyrell 2-15). Redruth (19 points) beat Grampound Road (seven) by two wickets.

 

ECB Under 15 County Cup

Wadebridge – Hampshire 173 (C Gilbert 2-34) lost to Cornwall 174-5 (S Richards 61, C Kent 35, J Moon 32) by five wickets.

 

Schools

Camborne – Devon U12’s 190-5 (N Roberts 2-51) beat Cornwall U12’s 145-8 (N Roberts 57, N Kitchen 16, S Edwards 16no) by 45 runs.

Ivybridge (T20) – Devon U13’s 82 (J Cockings 3-9, G Old 2-6, J Pengelly 2-21) lost to Cornwall U13’s 83-2 (J Phillips 34, T French 21no, J Beare 17) by eight wickets.

Ivybridge (T20) – Somerset U13’s 148-4 (B Bebb 2-25) beat Cornwall U13’s 104-8 (J Cockings 41no, T Gerry 18) by 44 runs.

 

 

Other Results

ECB Under 14 County Cup

Wokingham – Berkshire 282-6 (F Stevenson 4-61) beat Cornwall 215 (C Cooke 46no, J Symons 37, J Inch 26, F Stevenson 23) by 67 runs.

O50’s Southern Counties Championship

Croesyceiliog – Cricket Wales 226-8 (M Powell 70; A Warne 4-47), Cornwall 227-8 (A Luiton 114no). Cornwall (19 points) beat Cricket Wales (nine) by two wickets.

Clive Rosevear Cup First Round

Lanhydrock – Menheniot Looe 162-5 (M Maiden 53, T Harris 38, S Gliddon 28no) beat Lanhydrock 140-6 (R Butler 53, L Buckland 35) by 22 runs. Menheniot Looe disqualified for playing ineligible player.

St Minver – St Minver 144-6 beat Werrington 108 by 36 runs.

Wadebridge 168-3 (R Helleur 67, M Williams 40no, M Bennetts 30 ret no; R Pooley 2-39), beat Tintagel 94-9 (R Pooley 31, K Daley 17; P Menhenick 4-6, N Meneer 3-12, S Gerry 2-24) by 74 runs.

Saltash – Saltash 201-1 (C Simpson 100, N Carpenter 51no, B Eigenmann 32no) beat Liskeard 157-8 (M Piper 30, S Olver 29, J Maunder 25, S Marchant 25; C Simpson 2-27, R Braund 2-41) by 44 runs.

Gorran – Gorran 145 (J Goostrey 41, K Harris 21; J Kendall 4-23, M Tregunna 2-17) beat Veryan 135-7 (B Humphries 39, J Fryer 37; S Dixon 2-12, D Pascoe 2-26) by ten runs.

Bugle – Bugle 88-7 (M Stevens 43; H Trethewey 2-9, J Hunkin 2-13) lost to Roche 91-1 (J Hunkin 44no, H Trethewey 37no) by nine wickets. Roche disqualified for playing ineligible players.

St Blazey – St Austell 151-5 (B Wilson 49no, G Connolly 27, M Bennetts 27, D McErlain 2-36) lost to St Blazey 154-4 (N Isbell 46, D Kendall 23, M Smith 23no, D McErlain 22; J Higman 2-31) by six wickets. St Austell and St Blazey both disqualified for playing ineligible players.

Grampound Road – Ladock 200-3 (M Butler 98, C Butler 41) beat Grampound Road 177-4 (H Matthews 62no, P Davey 48) by 23 runs.

 

 

Bradley’s Vinter Cup Semi Finals

Redruth – Falmouth 130-6 (S Churcher 40, R Kellow 37, J Stephens 13; K Snell 2-22, R Spall 2-23) beat Truro 121-7 (R Harrison 31, S Harvey 30; S Kellow 2-28) by nine runs.

Helston – Penzance 157-6 (G Smith 73, C Purchase 42; S Pooley 4-27) beat Camborne 83 (S Hosking 43; B Wadlan 4-6, J Paull 2-6, R Edwards 2-13) by 74 runs

 

Dawe Insurance Andrew Cup Quarter Finals

Gulval – Beacon II 80 lost to Gulval 81-0 by ten wickets.

Hayle II v Helston II – postponed to Thur 29 June

Mt Hawke & Porthtowan v Camborne II – postponed to Thur 29 June

Mullion – Mullion 135-8 (J Hearn 34, M Hearn 33, S Green 22no; J Webber 3-19, M Murrell 3-26) lost to Perranporth 138-2 (Ty Murrell 67, H Watkins 28no, L Rudin 24) by eight wickets

 

Top