CCB Office 01872 267138  |  Centre 01872 267138

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Bookings

Sun 20 May Results & Round Up

21st May 2018 Posted in County and Cups and League and Over 50's and Women & Girls by Michael Weeks

Sunday 20 May Results

Unicorns Knock Out Trophy Round 1
Oratory School, Woodcote – Berkshire 261-9 (RK Morris 131, J Thomas 36, JAJ Rishton 22, TM Nugent 21; NM Pobega 2-39, TJ Dinnis 2-55, SKW Wood 2-52, JR Turpin 2-67), Cornwall 225 (SKW Wood 106, TC Rowe 44; ED Woods 3-49, Akbar Raja 2-26). Berkshire beat Cornwall by 36 runs,

LV Women’s County Championship Division 3 Group B
Falmouth – Cornwall 142-6 (S Richards 49, A Cummins 27, R Odgers 22; R Rijke 2-14), Netherlands 143-6 (B De Leede 36; K Williams 5-24). Netherlands (14pts) beat Cornwall (4pts) by four wickets.

ECB 50+ County Championship
Dorchester – Cornwall 202-6 (M Blake 56, J McKenna 42, A Jones 34; M Downing 2-34), Dorset 195-9 (T Martin 54, P Park 32; P Clements 3-32, P Payne 2-42, D Brown 2-45). Cornwall (4pts) beat Dorset by seven runs.

LWC Drinks Cornwall Cricket League
Division 6 West
Leedstown – Leedstown 124 (J Paris 25; T Royle 5-29, Jago Harvey 2-17, J Attwood 2-35), St Just 125-6 (J Nicholas 44no, J Perrin 30). St Just (20 points) beat Leedstown (six) by four wickets.

Other Games
ECB 50+ County Championship
Guernsey – Channel Islands 227-7 (W Jenner 103, R Vellard 34; P Payne 2-30, S Mitchell 2-48), Cornwall 232-4 (J Nance 93no, A Shears 85; S Birkett 2-52). Cornwall (4pts) beat the Channel Islands by six wickets.

Southern Counties 50+ County Championship
Panteg – Cricket Wales 276-3 (N Williams 123no, M Powell 34no, J Lewis 31; B Dunstan 2-36), Cornwall 249 (A Luiten 109, S Hamilton 53, D Lockett 39; A Phelps 3-50, P Webb 3-59). Cricket Wales (20pts) beat Cornwall (six) by 27 runs.

Bradleys Vinter Cup Preliminary Round
St Ives – St Ives 131-6 (Treve Williams 33, S McKenna 24no, S Morris 22; J Macleod 2-21, J Hearn 2-29) beat Mullion 111-4 (J Dark 35, E Dark 23, J Casley 18) by 20 runs.

Clive Rosevear Insurance Hawkey Cup Round 1
Gorran – Lanhydrock 133-8 (B Attfield 31no, S Benney 31, J King 29; R Kendall 3-13, H Blamey 3-25) lost to Gorran 134-5 (J Lakeman 44, J Tomlinson 36no, R Kendall 22; B Attfield 2-21) by five wickets.
Roche – Roche 158-5 (A Trudgeon 52, C Murrie 32, J Hunkin 32) beat Newquay 98 (C Jenkin 37; D Neville 3-13, S May 2-8) by 60 runs.
St Austell – St Erme 34 (M Lello 5-10, A Libby 2-0, C Dalby 2-0) lost to St Austell 33-0 (A Bone 21no) by 10 wickets.

Eden Motorhomes Division 2 T20 Cup
Stithians – St Gluvias 75-9 (J Udy 25; R Mitchell 2-4, K Webber 2-33) beat Stithians 72-7 (C Instance 25; J Udy 3-11, M Bannister 2-21) by three runs.

ends

Top