CCB Office 01872 267138  |  Centre 01872 267138

Email CCO Joe Skinner  |  Email Centre Bookings

Sat 1 / Sun 2 August Results

3rd August 2020 Posted in Latest and League by Michael Weeks

 

 Scorecards        Tables

 Midweek Rearranged Bond Timber Trophy games

Tuesday 28 July

League 2 West B

Perranporth – Mt Hawke 89-8 (R Askew 18; F Stribley 2-11. J Webber 2-16., J Hall 2-16), Perranporth 90-2 (H Watkins 55no). Perranporth (19) beat Mt Hawke (3) by eight wickets in a 20 overs match.

 League 2 East A

St Minver – Wadebridge 134-6 (J Maycock 39, A Gill 23, P Menhinick 22; B Lamb 3-28), St Minver 130-8 (B Hawken 59no, W Durrant 22; S Gerry 2-9, J Centini 2-19). Wadebridge (17) beat St Minver (6) by four runs in a 20 overs match.

 Wednesday 29 July

League 1 West

Redruth – Camborne 67 (L Weeks 17; D Caddy 3-15, C Williams 2-10), Redruth 68-2 (T Whiteford 37no, L Johnson 19no; M Jenkin 2-8). Redruth (20) beat Camborne (2) by eight wickets in a 20 overs match.

League 2 East B

Lanhydrock – Lanhydrock 114 (K Jones 24; S Pengelly 3-14, D Sillifant 3-22, D Cox 2-20), Launceston 115-4 (D Tilley 54, S Pengelly 21; B Attfield 2-26). Launceston (20) beat Lanhydrock (2) by six wickets in a 20 overs match.

League 3 East A

Ladock – Veryan  64 (A Davey 18; P Morgan 3-11, M Bray 2-9, R Bray 2-13, Ladock 29 (J Chaffin 4-5, J Kendall 2-7). Veryan (16) beat Ladock (5) by 45 runs in a 20 overs match.

St Austell – St Blazey ‘B’ 113-6 (Adam Thomas 47, K Reid 22; B French 2-10),  St Austell ‘B’ 116-8 (S Wilder 33no, J Pook 21; K Reid 3-13, M Cardoso 2-17, Adam Thomas 2-27). St Austell (16) beat St Blazey (6) by two wickets in a 20 overs match.

Thursday 30 July

League 2 East A

Gorran – Gorran 196-2 (R Kendall 119no, J Tomlinson 43, J Semple 26no), St Erme 160-8 (T Bunt 40, S Tangye 38; I Berridge 2-22, R Kendall 2-34). Gorran (18) beat St Erme (5) by 36 runs in a 20 overs match.

League 2 West B

St Gluvias – Stithians 166-8 (C Martin 97, N Strick 22; J Udy 3-26, M Bannister 2-30), St Gluvias 106-6 (J Udy 51no; M Rowe 2-16, B Tann 2-21). Stithians (17) beat St Gluvias (6) by 60 runs in a 20 overs match.

League 3 West B

Mt Hawke – Wendron 98-9 (B Turner 20, J Ireson 2-20, M Stackhouse 3-16), Mt Hawke B 95-6 ( S Smith 29, R Chitty 34; R Mitchell 3-22). Wendron (15) beat Mt Hawke (6) by three runs in a 20 overs match.

 

League 4 East B

Launceston ‘B’ 118-6 (J Dawe 65; M Bunt 3-8), St Neot ‘B’ 82-9 (C Arthur 29; O Sheldrake 3-8, S Davey 3-15). Launceston ‘B’ (16) beat St Neot (5) by 36 runs in a 20 overs match.

 

Saturday 1 August

Matches 41, Wins 41, Conceded 0

Bond Timber Trophy

League  1 West

Camborne – Falmouth 173-7 (R Kellow 52, A Noott 48, H Roberts 20; J Harvey 3-44, A MacDonald 2-26), Camborne 148 (S Richards 34; R Kellow 4-27, D Ayers 2-33, C Stephens 2-11). Falmouth (19) beat Camborne (6) by 25 runs.

Helston – Helston 131 (S Jenkin 30no, K Leathley 26, M Jenkin 25, C Johnson 25; M Lawrence 4-15, G Smith 3-28, G Lawrence 2-21), Penzance 135-5 (G Smith 40no, C Goldsworthy 39no, T Sturgess 22; B Bury 2-37). Penzance (20) beat Helston (5) by five wickets.

St Just – Redruth 161 (S Wyatt 70, C Williams 64, B Stevens 4-25, L Goldsworthy 2-32), St Just 158 ( L Goldsworthy 45 no, N Curnow 22, S Kevern 21; P Kent 3-30, C Johnson 2-24, D Caddy 2-25). Redruth (19) beat St Just (8) by three runs with four balls remaining

League 1 East

Callington – Callington 216 (J White 55, R Davies 32, A Mortimore 27no, D Carroll 20; A Ridd 4-50, D Neville 2-30, T Blake 2-45),  Grampound Road 106 (L Sanders 31, A Lean 28, A Ridd 24; A Libby 3-8, H Sawyers 3-30, R Mutch 2-21). Callington (20) beat Grampound Road (7) by 110 runs.

St Austell – St Austell 180-7 (H Parkinson 55, M Bone 43; C Wilson 3-33), Wadebridge 166 (M Jolliffe 37, J Turpin 22, K Snell 21, M Butler 20; M Bone 3-29, C Dalby 3-41, C Harris 2-26). St Austell (19) beat Wadebridge (7) by 14 runs.

Truro – Werrington 230-9 (A Hodgson 108, Extras 33, N Lawson 26, M Robins 21; K Van Rooyen 4-17), Truro 72 (D Barnard 5-20 (inc hattrick), B Smeeth 3-19). Werrington (20) beat Truro (5) by 158 runs.

 

League 2 West A

Paul – St Just ‘B’ 157 (S Capstick 45, Josh Perry 42, S Rowe 39; K Moyle 6-21, J Pengelly 2-22), Paul 160-0 (L Johnson 85no, T Hutton 55no). Paul (20) beat St Just (3) by ten wickets.

Penzance – Hayle 268-6 (P Lello 90, M Jacka 77, W Jenkin 27, R Edwards 3-54, M Fitchett 2-57), Penzance ‘B’ 214-3 (A Barrett 104no, D Nicholls 52no, R Edwards 29, M Lello 3-25). Hayle (16) beat Penzance (8) by 54 runs.

Rosudgeon – Rosudgeon 134 (M Walden 32, l Cummins 28; J Dark 4-18, C Hearn 3-13), Mullion 135-5 ( J Dark 37, C Hearn 22no, J Wheatley 20, M Skewes 3-15). Mullion (20) beat Rosudgeon (5) by five wickets.

 

League 2 West B

Mt Hawke – Mt Hawke 225-6 (J Richardson 76, C Escot 57, R Askew 40, W Whitworth 21; R Bannister 3-20), St Gluvias 120 (R Bannister 44no; R Chitty 3-9, H Andre 2-13, B Pascoe 2-26). Mt Hawke (20) beat St Gluvias (6) by 105 runs.

Stithians – Beacon 216-8 (J Thomas 92, J Gool 38, C Thomas 27; C Martin 3-38, K Webber 2-21 W Legge 2-34), Stithians 136-7 (C Martin 29,  G Ireson 28 no; J Thomas 3-5). Beacon (18) beat Stithians (7) by 80 runs.

Troon – Perranporth 211 (H Watkins 95, extras 35; C Merton 3-28, S Eva 3-44, J Goldsworthy 2-43), Troon 183-5 (J Goldsworthy 71no, G Tregenza 26; J Hall 2-24, F Stribley 2-28). Perranporth (17) beat Troon (9) by 28 runs.

 

League 2 East A

Roche – St Minver 164-6 (B Hawken 36, R Keast 30no, R Hawken 27no), Roche 166-4 (A Trudgeon 40, J Rowe 35no, J Hunkin 20no; R Hawken 2-24) Roche (18) beat St Minver (6) by six wickets.

St Erme – St Erme 219-9 (J Evans 90, T Bunt 35, G Hill 23; D Ogden 2-29, G Old 2-36, T Grainger 2-44), Newquay 167 (G Stone 52, J Howarth 47, B Retallack 23; T Bunt 3-40, A Medlin 2-20, D Painter 2-36). St Erme (20) beat Newquay (8) by 52 runs.

Wadebridge  – Gorran 157 (J Lakeman 42, R Kendall 37, J Sander 5-22, O Bate 2-28), Wadebridge 135 (A Gill 28, P Menhenick 20, R Kendall 3-23, D Semple 3-28, I Berridge 2-19, A Grant 2-20). Gorran (18) beat Wadebridge (8) by 22 runs.

 

League 2 East B

Bude – Menheniot Looe 134-9 (M James 59no; W Adams 3-30 J Ellis 3-22), Bude 135-5 (C Parkes 38, A Woodward 28, W Adams 23no, M Williams 20no; H Tomkinson 3-43, H Rodgers 2-15). Bude (19) beat Menheniot Looe (5) by five wickets.

Launceston – Holsworthy 113-9 (J Tidball 36no: S Pengelly 4-13, M Bloomfield 2-11, D Cox 2-29), Launceston 115-6 (D Tilley 20, J Setterington 29no; R Bridgeman 3-14, M Shephard 2-29). Launceston (18) beat Holsworthy (5) by four wickets.

Tideford – Lanhydrock 202-9 (J Starkie-Old 60, B Attfield 45; C Anderson 4-34, D Lockett 2-48), Tideford 97 (A Ramsden 30; B Attfield 3-18, B Barnicoat 2-17). Lanhydrock (20) beat Tideford (6) by 105 runs.

 

League 3 West A

Redruth – Barripper 59 (T Burford 5-12, A Faull 4-14), Redruth B 60-1 (W Trenoweth 24no, L Eslick 22no). Redruth (20) beat Barripper (1) by eight wickets.

St Buryan – St Buryan 200-7 (O Reeves 47, J Stedmon 32, E Wyatt 20, J Lugg 4-43), Paul 121 (M Caddy 38, O Reeves 2-17, A Horner 2-17, M Odendaal 2-18, S Atkinson 2-29). St Buryan (20) beat Paul (6) by 79 runs

St Ives – Camborne ‘B’ 243- 6 ( J Symons 108, P Rolfe 78; D Angove 2-22, J McKenna 2-35, S McKenna 2-47), St Ives 161 (D Angove 36, S Pulley 36, J McKenna 24,Treve Williams 20; J Moore 3-38,D Trestrail 3-39, P Mankee 2-29, J MacDonald 2-31). Camborne (20) beat St Ives (7) by 82 runs.

 

League 3 West B

Constantine  – Constantine 157-6 (S Saraiya 46 not out, D Griffiths 24; J Ireson 2-11, E Stoddard 2-25, Mt Hawke & Porthtowan B 137-9 (J Pulford 52, N Stoddard 38; R Carne 4-13, A Prynn 3-17, D Griffiths 2-24), Constantine (17) beat Mt Hawke & Porthtowan (6) by 20 runs

Falmouth – Falmouth 197-6 (A Varker 70, C Campbell 34no, T Ward 32, C Thompson 29), Perranarworthal 153 (D Trease 33, S Kemp 22; S Firth 3-16, J Harrington 3-18, C Howell 2-27). Falmouth (19) beat Perranarworthal (6) by 44 runs.

Wendron – Wendron 281-8 (S Care 72, B Turner 58, R Mitchell 49, G Whitbread 40; S Butcher 4-55, S Osmond 2-54), Helston 77 (S Collins 4-17, T Orchard 3-23, B Turner 2-21). Wendron (20) beat Helston (5) by 204 runs.

 

League 3 East A

Grampound Rd – Ladock 186-7 (Extras 49, P Morgan 42, A Wakeley 24no, D Williams 21; H Matthews 3-44, S Trudgeon 2-19), Grampound Road ‘B’ 177 (H Matthews 45, Extras 30, J Key 23; R Gates 3-29, S Newland 2-39, S Ridd 2-43). Ladock (19) beat Grampound Road (7) by nine runs.

St Blazey – St Blazey 352-4 (R Dixon 197, D Kendall 48, J Carne 37), Roche ‘B’ 180 D Jeffery 37, M Sweet 29, D Green 28no; A Thomas 2-14, J Isbell 2-12). St Blazey (20) beat Roche (6) by 173 runs.

Veryan – St Austell ‘B’ 121-8 (O Geeves 51no; J Kendall 2-8, L Rounsevell 2-20, M Dixon 2-22), Veryan 125-9 (M Tregunna 41, A Davey 35; A Bennett 4-4, N Matthews 2-30, B French 2-11). Veryan (17) beat St Austell (7) by one wicket.

 

League 3 East B

Lanhydrock – Callington ‘B’ 217-8 (C Simpson 63, N Parker 51, A Snowdon 21; J Butler 3-31, G Jones 2-40), Lanhydrock ‘B’ 167-8 (J Cavendish 29, J Butler 25, J Taylor 21; T Morgan 2-17, B Alford 2-30, A Snowdon 2-34). Callington (19) beat Lanhydrock (8) by 50 runs.

Menheniot Looe – Menheniot-Looe B 158 (M Maiden 23, D Rundle 23; J Snell 3-28), Bude B 160-0 (D Piper 64 no, M Whitefield 64 no). Bude (20) beat Menheniot-Looe (3) by 10 wickets.

Werrington – Werrington 103 (J Adams 29, D Warring 25, N Ward 23no, J Moss 4-18, D Brice 3-36, J Kent 3-24), St Neot 100 (J Seldon 2-23, M Taskis 2-27, N Ward 4-5). Werrington (17) beat St Neot (7) by three runs.

 

League 4 West A & B

St Just – St Just ‘C’ 110-8 (D Tregear 34, S Schotel 3-14; K Mankee 3-26), Crofty Holman 114-5 (D Richards 49, J Williams 28; B Harvey 2-17), Crofty Holman (18) beat St Just (4) by four wickets.

Mullion – Mullion ‘B’ 243 -7 (M Cockings 91, D Turner 35, M Hearn 23, J Casley 22; B Allen 2-29, L Cairns 2-27),  Constantine ‘B’ 127 (T Rowe 64; H Martin 4-3, M Turner 4-19).  Mullion (20) beat Constantine (6) by 116 runs.

Falmouth – Redruth ‘D’ 208-8 (O Bonds 47, F Wyatt 34, R Richards 23, C Bonds 21no, D Bonds 20; N Marsh 4-48, J Wilkes 3-34), Falmouth ‘D’ 122-7 (A Hurtle-Hymans 43no; J Clifton-Griffiths 2-8). Redruth (18) beat Falmouth (7) by 86 runs.

Mawnan – Wendron ‘B’ 101 (E Gibson 20no; H Bennett-Hughes 4-6, N Angove 3-16, O Bennett-Hughes 3-33), Mawnan 99 (R Blight-Anderson 22; A Mitchell 4-7, K Carpenter 3-18). Wendron (17) beat Mawnan (7) by two runs.

 

League 4 West C & East A

Gerrans – Gerrans 187,  Truro ‘B’ 190-4. Truro ‘B’ (20) beat Gerrans (6) by six wickets.

Perranarworthal ‘B’ – Perranarworthal 199 (A Widdison 31, T Pucknell 21, B Manley 25; G Stephens 3-35, M Robinson 5-32), Falmouth 115 (M Burley 37; J Spiers 2-13, F Mills 3-32). Perranarworthal (19) beat Falmouth (seven) by 84 runs.

Perranporth – Grampound Rd ‘C’ 146 (A Gilder 77no; A Mallett 3-30, P Dicker 2-12, T Stephens 2-19), Perranporth ‘B’ 148-6 (J Bradley 79no, W Bicknell 43; E Prichard 4-17). Perranporth (20) beat Grampound Road (6) by four wickets.

Newquay – St Erme ‘B’ 179-8 (D Moses 36, M Endean 28, extras 66; E Mosley 2-18, T Rodda 2-19, B Eustice 2-29), Newquay 180-3 (T Rodda 63 ret no, M Menhenett 41; J Purcell 2-36). Newquay (19) beat St Erme (5) by seven wickets.

Pencarrow – Pencarrow 170 -4 (O Sleeman 100no, O Derry 26no, T Plant 2-23), Wadebridge 171-8 (C Jeffries 80, P Bassett 3-42, T Clarke 2-37) Wadebridge (17) beat Pencarrow (8) by two wickets.

 

League 4 East B

Liskeard – Saltash St Stephens 177-8 (J Hine 83,  I Stevenson 29 no; A Cobb 3-27,  M Mote 2-35, Liskeard 179-3 (A Cobb 93 no, S White 40, M Hyslop 27). Liskeard (19) beat Saltash St Stephens (5) by seven wickets.

St Neot  – Tideford ‘B’ 131 (C Burns 3-18, S Rowe 2-8), St Neot ‘B’ 131 (C Burns 42, M Glencross 21; D Holland 3-17, C Aire 2-14). Match Tied. St Neot (15), Tideford (15).

 

Friendly

Newquay ‘C’ 138 (T Stevenson 34, M Tahir 30; D Pascoe 4-5, J Moyle 2-5, O Pascoe 2-31) lost to Camborne ‘C’ 139-8 (D Pascoe 57, J Moyle 23; S Millatt 3-11, M Tahir 2-28. D McKenna 2-28) by two wickets.

 

Sunday 2 August

Bond Timber Trophy

League  1 West

Penzance – Penzance 193 (G Smith 103; D Lello 3-28, A Pascoe 2-31, L Goldsworthy 2-34), St Just 190-6 (S Kevern 62, L Goldsworthy 36, D Lello 35; M Lawrence 2-52). Penzance (17) beat St Just (9) by three runs.

 

League 3 West B

Helston – Helston 150 (M Lee 67, G Leathley 35; P Burley 4-13, W Bowden-Rennick 2-19, J Harrington 2-24), Falmouth 151-8 (J Stephens 48, C Campbell 42; L Frew 2-16, C Stott 2-18, M Crapp 2-23). Falmouth (19) beat Helston (7) by two wickets.

 

League 4 West A

Praze – Praze 120 (M Cockings 4-15, M Turner 3-14), Mullion 123-5 (D Tripconey 61, M Cockings 31no). Mullion (20) beat Praze (5) by five wickets.

 

Trewoone Holidays Cornwall Women’s League

Grampound Road – Grampound Road 174-2 (M Sweet 64no, E Pritchard 49no, Extras 40; Penzance 172-6 (R Odgers 88, K Williams 35no, Extras 35; S Hooper 3-26). Grampound Road (17) beat Penzance (5) by two runs.

 

Falmouth – Falmouth 50 (H Dodd 19no; G Richards 4-7, K Richards 2-17), Redruth 51-0 (T Smith 24no). Redruth (20) beat Falmouth (1) by ten wickets.

 

Launceston – Launceston (20) beat Truro (0). Truro conceded.

 

ends

 

Top