CCB Office 01872 267138  |  Centre 01872 267138

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Bookings

Sat 9 June Round Up

10th June 2018 Posted in Latest and League by Michael Weeks

 

Results     Premier/County 1 Tables

In yesterday’s LWC Drinks Cornwall Premier League the leaders Penzance had their game abandoned after an isolated, torrential downpour hit the Wadebridge area.

 

Penzance were 95 for 1 at the time in the 22nd over.

 

Redruth are now only 11 points behind after a narrow 13 run derby win at Camborne.

Redruth made 197 all out.

Camborne did well to recover from 68 for 7 to end on 184 all out.

 

An understrength Grampound Road made St Just work hard for a five wicket win at Cape Road.

Grampound Road made 188 all out with Alex Ridd 66 not out.

St Just reached 189 for 5 thanks to an unbeaten century partnership from Gareth May and Neil Curnow.

 

St Austell beat the champions Truro by 43 runs after making 187 for 9 at Wheal Eliza.

Truro were bowled out for 144.

 

At Falmouth Scott Kellow hit 126 as the home scored 258 for 7 against Callington.

The East Cornwall side were 214 all out in reply to lose by 44 runs

 

In County Division 1 Beacon remain top after a dramatic run chase at Launceston.

 

A problem appears to have occurred with the Sunday Independent production so here are the results that should have been published.

LWC Drinks Cornwall Cricket League
Sat 9 June Results

ECB Cornwall Premier
Camborne – Redruth 197 (N Alexander 51, T Whiteford 31, C Purchase 28; S Harris 4-34, N Andean 2-40, S Pooley 2-46), Camborne 184 (S Pooley 70, M Hewitt 25,L Weeks 22; B Stevens 3-27, C Johnson 3-39, N Alexander 2-35). Redruth (19 points) beat Camborne (nine) by 13 runs.
Falmouth –Falmouth 258-7 (S Kellow 126, H Roberts 81; J Shorten 3-35), Callington 214 (J White 50, A Libby 46, A Mortimore 26; J Stephens 2-28, S Kellow 2-36, R Kellow 2-37, G Stone 2-42). Falmouth (20 points) beat Callington (eight) by 44 runs.
St Austell – 187-9 (M Bone 38, A Libby 31, A Bone 22, Conway Gilbert 20, H Parkinson 20; C Kent 3-31, G Lawrence 3-32, N Ivamy 2-15), Truro 144 (S Harvey 50, F Fazal 28; A Libby 4-16, L Watson 3-16). St Austell (19 points) beat Truro (six) by 43 runs.
St Just – Grampound Rd 188 (A Ridd 66no, D Hoskings 29; P Nicholas 2-22, D Lello 2-33, R Pawson 2-40, J Stephens 2-41), St Just 189-5 (G May 55no, J Stephens 46, N Curnow 45no, B Brooks 20; R Karunarathna 2-17, A Ridd 2-19). St Just (20 points) beat Grampound Road (six) by five wickets.
Wadebridge – Penzance 95-1 (21.2 overs) R Edwards 36no, A Angove 32, G Smith 23no v Wadebridge. Rain Stopped Play. Match Abandoned. Wadebridge six points, Penzance six.

County Division 1
Launceston – Launceston 251-7 (S Pengelly 127no, D Tilley 56, G Wallis 20; J Thomas 2-23, D Batchelor 2-57), Beacon 255-7 (J Thomas 84no, G Mankee 65, B James 30; R Mutch 3-57) Beacon (18 points) beat Launceston (six) by three wickets. Launceston deducted 2 points for a slow over rate.
Newquay – Helston 232 (E Koekemoer 66, C Martin 42; J Howarth 3-63, A Cocking 2-18), Newquay 213 (B Retallack 57, A Hawken 40, J Hancock 29, J Crane 25; L Jeffery 3-45, G Wiseman 2-22). Helston (20 points) beat Newquay (ten) by 19 runs.
Redruth – Redruth 194-8 (S Kevern 54no, T Sobey 35, J Burford 32; B Attfield 2-18, J Harris 2-49), Lanhydrock 195-8 (J King 57, B Attfield 43no, J Carter 34; A Faull 4-49, M Jenkin 2-28). Lanhydrock (19 points) beat Redruth (eight) by two wickets.
Rosudgeon – Rosudgeon 271-7 (A Paul 61, J Williamson 46 no, M Waters 38, J Stephens 34, M Ellis 31; S May 3-48, D Neville 2-28), Roche 241 (H Trethewey 72 no, A Trudgeon 42, S Trudgeon 34; M Jacka 4-41, M Waters 3-27, A Paul 2-67). Rosudgeon (19 points) beat Roche (eight) by 30 runs. Rosudgeon deducted one point for a slow over rate.
Troon – Troon 170 (D Jenkin 41, A Rodda 34; S Willcock 5-32, E Dodd 2-15), St Erme 125 (J Ridd 25, C Edgcombe 24, Luc Lombard 21; L Goldsworthy 3-15, A Rodda 2-27). Troon (19 points) beat St Erme (eight) by 45 runs.
Werrington –Werrington 307 (M Hodgson 73, B Jenkins 61, A Jenkins 56, D Warne 43; J Tomlinson 3-59, M Liddicoat 3-51, R Clark 2-53, A Grant 2-54), Gorran 119 (J Tomlinson 27, T Blamey 25; M Taskis 4-27, M Hodgson 2-30, D Warne 2-15). Werrington (20 points) beat Gorran (seven) by 188 runs.

Division 2 East
Callington – Callington 150 (S Beare 38, N Parker 30, A Brenton 24; N Matthews 4-33, J Carter 2-8, I Trembath 2-31), St Austell 152-1 (A Connolly 59no, J Carter 57). St Austell (20 points) beat Callington (three) by nine wickets.
Grampound Rd – Bude 258-7 (A DeRosa 20, W Page 22, M Mansbridge 49, J Findlay 65no, M Whitehouse 28; N Keevil 2-50), Grampound Road 125-8 (M Peck 2-32, A DeRosa 2-30, P Williams 3-23). Bude (19 points) beat Grampound Road (six) by 133 runs.
Ladock – Boconnoc 89 (M Blake 22, extras 34; R Gates 3-10, P Morgan 2-13, M Butler 2-14, B Kelly-Morgan 2-19), Ladock 93-2 (M Butler 47, S Newland 22no; E Geach 2-1). Ladock (20 points) beat Boconnoc (three) by eight wickets.
Luckett – Luckett 365-5 (R Piper 105, A Hosking 90, J Sleep 38, Rich Brown 25, Ryan Brown 24, L Cole 21no; J Gallagher 3-92), Newquay 123 (T Rodda 39, R Morgans 29; M Brown 3-27, L Cole 2-5, M Southcott 2-22, Rich Brown 2-23). Luckett (20 points) beat Newquay (five) by 242 runs.
St Minver – Menheniot Looe 235-8 (P Nance 97, R Ripley 44, L Ripley 37, M Perrett 28; D Brown 5-55, C Hawken 2-53), St Minver 205-7 (W Rhode 56, R Hawken 45, W Durrant 37no; T Rogers 3-62, M James 2-60). Menheniot Looe (18 points) beat St Minver (nine) by 30 runs.
Tideford – Tideford 204 (S Kidd 74no, P Harper 28, M Lister 25; K Reid 3-46, R Stephens 2-34, Ad Thomas 2-37), St Blazey 199 (N Carter 33, O Mitchell 31, Ad Thomas 26, M Trudgeon 24; N Lister 3-38, M Burnett 3-39, S Kidd 2-36). Tideford (20 points) beat St Blazey (nine) by five runs.

Division 2 West
Gulval – Falmouth 185-8 (C Thompson 32, F Lowry 29no, C Anderson 27; Shane Eddy 3-45, L Murray 2-25), Gulval 188-3 (B Hollinrake 53, A Rowe 38, C George 36no, L Murray 28no; A Varker 2-38). Gulval (19 points) beat Falmouth (five) by seven wickets.
Ludgvan – Mount Ambrose 89 (S Blackburn 28; M Fitchett 5-27, D Nicholls 3-22), Ludgvan 92-1 (A Westren 46no, S Stevens 39). Ludgvan (20 points) beat Mount Ambrose (two) by nine wickets.
Penzance – Penzance 257-7 (C James 80, J Noonan 49no, J Ludlam 40, C Goldsworthy 27; A Pascoe 4-41), St Just 146 (W Trenoweth 55, T Pascoe 35no; J Noonan 4-29, M Burt 2-49). Penzance (20 points) beat St Just (six) by 111 runs.
St Gluvias – St Gluvias 173 (K Winnan 32, P Bostock 20; M Lawrence 4-34, J Lugg 4-43), Paul 177-7 (K Bowden 44no, J Armour 33, A Snell 32; P Bostock 4-38, J Udy 2-35). Paul (20 points) beat St Gluvias (seven) by three wickets.
Stithians – Stithians 207-8 (W Legge 51, C Instance 46, M Creeden, C Martin 21; T Stephens 2-51, M Thomas 2-53), Mount Hawke 122 (D Maloney 31, M Thomas 31, R Askew 28; R Mitchell 6-42, W Legge 2-37). Stithians (20 points) beat Mount Hawke (seven) by 86 runs.
Truro – Truro 113 (F Bareham 26; L Bennet 3-4, Joel Cameron 3-25, R Pascoe 2-14), Hayle 116-1 (S Danby 58no, R Pascoe 40). Hayle (20 points) beat Truro (two) by nine wickets.

Division 3 East
Gorran – Tintagel 374-2 dec (S Harrison 65, J Andrewartha 133no, R Pooley 119), Gorran 133 (M Porthouse 60, O Matthews 20; J Andrewartha 3-50). Tintagel (20 points) beat Gorran (four) by 241 runs.
Roche – Roche 349-4 (J Inch 105, I Trudgeon 86no, T Hall 41, T Trudgeon 36, H Gregory 28no), Duloe 119 (A Conway 22, G Coley 20; D Jeffery 4-18, L Oakley 3-29, T Trudgeon 2-47). Roche (20points) beat Duloe (four) by 230 runs.
St Austell – St Austell 178-8 (M Bennetts 37no, S Bist 22; R Walter 3-40, R Mitchell 2-27, J Greening 2-42), Holsworthy 170-9 (A Gerry 36, S Stacy 26, B Hutchings 24; A Bennetts 2-28, J Higman 2-36). St Austell (18 points) beat Holsworthy (eight) by eight runs.
South Petherwin – South Petherwin 178-6 (A Warne 50, T Gerry 31, P Clements 29; S Gerry 2-36, O Bate 2-31), Wadebridge 179-4 (M Bennett 107no, J Centini 30). Wadebridge (18 points) beat South Petherwin (six) by six wickets.
Werrington – Saltash 291-6 (C Simpson 86, M Hutchings 42, J Hemmings 34, M Hodge 24, D Bolland 24no; N Oldaker 3-54, D Jenkin 2-44), Werrington 244 (N Ward 53, N Oldaker 37, T Dingle 61; D Bolland 2-44, R Braund 4-47, C Simpson 2-45). Saltash (20 points) beat Werrington (eight) by 47 runs.

Division 3 West
Barripper – Barripper 219-9 (P Hollow 39, N Hocking 34, M Trestrail 25, B Axon 22no; K Williams 3-47, C Phillips 3-54), St Buryan 182 (J Stedmon 37, M Odendaal 27, E Wyatt 24, S Marment 23; P Hollow 3-40, D Wills 2-20, A Smith 2-31). Barripper (20 points) beat St Buryan (eight) by 36 runs.
Crofty/Holman – Crofty Holman 188 (N Richards 53, S Richards 41; D Pascoe 3-33, A Mac Donald 4-46), Camborne 119 (R Moore 52, D Trestrail 21; S Ladner 5-35, K Mankee 2-18, S Richards 2-14). Crofty Holman (19 points) beat Camborne (seven) by 69 runs.
Goldsithney – Goldsithney 134 (L Pellow 31, F Pellow 52; K Gibbard 5-23, G Thompson 3-21, A Tythcott 2-38), St Newlyn East 135-5 (J Benney 23, I Rogers 43; L Pellow 2-37, J Rowse 3-35). St Newlyn East (20 points) beat Goldsithney (five) by five wickets.
Helston – Helston 61 (N Salter 4-25, T Woolston 3-18, D Krohn 2-3), Truro 62-7 (P Boyd 4-24, M Crapp 2-24). Truro (17 points) beat Helston (four) by three wickets.
Mullion – Perranarworthal 132 (D Fletcher 27, extras 33; J McLeod 4-36, J Dark 3-15, J Hearn 2-21), Mullion 136-4 (J Wheatley 54no, J Hearn 52). Mullion (20 points) beat Perranarworthal (five) by six wickets.
Perranporth – Perranporth 254-8 (C Bicknell 69, J Bradley 37, Ty Murrell 33, T Norton 28, H Watkins 20; C Marsden 4-42, D Fillery 3-46), St Ives 255-6 (G Day 53, S Morris 45, T Williams 30, C Marsden 32, D Niall 21; Ty Murrell 3-59, N Furlonger 3-59). St Ives (19 points) beat Perranporth (eight) by four wickets.

Division 4 East
Bude –Grampound Rd 163-4 (C Davey 64, G Wignall 29; M Taylor 2-38), Bude 164-4 (Matt Whitefield 53no, G Wint 20, L Hawkins 20; S King 2-24). Bude (17 points) beat Grampound Rd (six) by six wickets.
Delabole – Bugle 143-5 (P Gribble 42, W Watson 39; D Burnard 2-46). Rain stopped play. Match Abandoned. Bugle (nine points) Delabole (eight.)
Lanhydrock – Lanhydrock 247-7 (J Taylor 63, M Middleton 63, L Buckland 58; C Forsyth 4-47), Launceston 227-8 (P Spry 82, D Jenkin 74, M Bloomfield 23no; R Garside 3-48, J Taylor 2-28, S Cavendish 2-45). Lanhydrock (19 points) beat Launceston (eight) by 20 runs.
Menheniot Looe – Milton Abbot 214-6 (S Glossop 88, T Wellard 40; W Stuart 3-23),
Menheniot-Looe 209 (T Hyslop 37). Milton Abbot (20 points) beat Menheniot-Looe (eight) by six runs.
Newquay – Newquay 203-5 (C Jordan 83, T Crane 29, G Old 28, S Smith 22; A Small 2-44, M Budge 2-53), Luckett 205-7 (P Rowe 40no, R Seeley 27; S Smith 3-37, G Old 2-56). Luckett (17 points) beat Newquay (eight) by two wickets.
St Erme – Pencarrow 132-8 (S Patterson 37, W Lutey 28, M Shaikh 22; A Medlin 3-35, D Thomas 3-36). St Erme 133-8 (A Wilkinson 30; A Edwards 3-36, D Craddock 2-17). St Erme (18 points) beat Pencarrow (eight) by two wickets.

Division 4 West
Beacon – Beacon (20 points) beat St Gluvias (-10 points). St Gluvias conceded.
Mt Ambrose – St Just 229-5 (S May 67, J Nicholls 45, R Harvey 25 no; S Johnson 2-37), Mount Ambrose 232-2 (S Johnson 151 no, A Johnson 41, C Escort 24no). Mount Ambrose (17 points) beat St Just (six) by eight wickets.
Paul – Constantine 132-7 (G Griffiths 30, J Luck 30; N Pengelly 3-7, J Netherway 2-28), Paul 106 (B Donnelly 62; G Griffiths 6-4, C Campbell 3-48). Constantine (18 points) beat Paul (five) by 26 runs.
Redruth – Redruth 115-6 (A Grigg 35, C Davis 31), Leedstown 118-1 (T Hendra 63no, L Stuckey 52no). Leedstown (18 points) beat Redruth (two) by nine wickets.
St Ives – St Ives 168 (J Rae 46, Treve Williams 39, Extras 39; S Lean 3-36, C Weeks 2-13, M Rodwell 2-41), Stithians 161-5 (N Kendall 74, G Ireson 48; D Marsh 2-34, Treve Williams 2-62). St Ives (16 points) beat Stithians (nine) by seven runs.
Veryan – Veryan 253-6 (A Pearce 107, M Tregunna 30, B Humphries 20; L Burley 2-46), Wendron 139-8 (S Care 36, C Owens 27, A Mitchell 23; A Pearce 3-9, J Kendall 2-26). Veryan (19 points) beat Wendron (six) by 114 runs.

Division 5 East
Gunnislake – Gunnislake 119-9 (I Mill 33, G Jefferis 24; S Hoad 3-7, L Dennis 3-23, D Rogers 2-25), Buckland Monachorum 120-1 (G Edwards 51no, G Elkington 40, R Edwards 23no). Buckland Monachorum (20 points) beat Gunnislake (two) by nine wickets.
Launceston – Ladock 249-2 (C Butler 118no, M Ellery 53no, G Atkinson 47), Launceston 201-8 (L Matthews 61, P Webber 52, L Thornton 26; L Hazeldine 5-18). Ladock (19 points) beat Launceston (six) by 48 runs.
Saltash St Stephens – Saltash St Stephens 217-5 (L Marsh 81, S Yeo 55, A Johnson 28. B Hartley 2-27), St Stephen 69 (A Johnson 3-16, L Marsh 3-7, C Marsh 2-16, B Lugger 2-7) Saltash St Stephen 20 points beat St Stephen by 148 runs.
Tintagel – Tideford 181-6 (D Holland 73no, J Pollard 35, J Kidd 22; J Stott 2-31, S Roach 2-40), Tintagel 182-3 (S Roach 60no, D Jones 52, A Washer 34, R Pethick 26no; J Marshall 2-48). Tintagel (18 points) beat Tideford (five) by seven wickets.
Wadebridge – Wadebridge 159 (J Beare 53, M Dyson 38; A Painter 5-38, B Baker 3-19), Werrington 151-7 (N Dennis 78no; J Beare 2-24, S Barrett 2-25). Wadebridge (16 points) beat Werrington (eight) by eight runs.

Division 5 West
Gerrans – Ludgvan 165 (N Stevens 54, A Hosking 35, J Kitchen 24; S Reid 3-12, T Perry 3-22, S Tilley 2-33), Gerrans 168-5 (S Reid 51, S Tilley 30no, K Hooper 26, P Woods 20no; T Share 3-32). Gerrans (20 points) beat Ludgvan (six) by five wickets.
Hayle – Hayle 134-8, Mullion 138-5. Mullion (18 points) beat Hayle (five) by five wickets.
Helston – Porthleven 194-8 (M Duck 63, A Bonnett 32, C Cattlin 28; I Laity 3-22, L Williams 2-32, C Stott 2-39), Helston 77 (L Williams 25, B Taylor 20; N Tucker 3-9, M Pollard 3-19, M Duck 2-11, M Walker 2-14). Porthleven (19 points) beat Helston (five) by 117 runs at Leedstown CC
Perranarworthal – Perranarworthal 217-2 (L Coston 100no, A Widdison 34, M Dove 26), Camborne 61 (S Powell 23; D Taylor 5-16, J Spiers 4-34). Perranarworthal (20 points) beat Camborne (two) by 156 runs.
St Day – St Day 117 (K Jones 65, extras 20; T Robinson 6-5, J Griffiths 2-29), Gulval 84 (T Robinson 43; K Jones 3-10, G Jones 2-13, N Mitchell 2-16, S Richards 2-22). St Day (17 points) beat Gulval (seven) by 33 runs.

Division 6 East
Boconnoc – Boconnoc 102-8 (K Sturgess 48no; D Roach 5-7, M Matthews 2-25), St Austell 103-2 (J Scott 42, R Bate 30). St Austell (19 points) beat Boconnoc (three) by eight wickets.
Grampound Rd – St Neot (20 points) beat Grampound Rd (-10 points). Grampound Rd conceded.
Menheniot Looe – South Petherwin 230-8 (J Cawsey 56, R Gerry 50; R Cowley 2-34, D Rundle 2-23), Menheniot Looe 220-6 (M Rundle 86, J Baker 57; M Searle 3-17, G Clements 2-55). South Petherwin (18 points) Menheniot Looe (nine) by 10 runs.
Pencarrow – Pencarrow 174-9 (N Dowrick 34, G Sleeman 30; R Biddiss 4-34, K Murray-Dunstan 2-46), Callington 176-4 (K Beare 56no, J Merton 25, K Murray-Dunstan 25, B Slater 21). Callington (19 points) beat Pencarrow (six) by six wickets.
Roche –

Division 6 West
Constantine – Falmouth 148 (M Burley 91; C Price 6-18, I Henry 2-49), Constantine 133 (C Price 87; F Noott 5-17, L Turner 3-25). Falmouth (18 points) beat Constantine (eight) by 15 runs.
Mawnan – Barripper 114-8 (D Coole 20, J Dower 21, S Laity 20 no; H Bennett-Hughes 3-28, N Angove 2-17), Mawnan 116-4 (I Snowdon 34 no, G McFadzean 30, N Bennett-Hughes 21 no; C Polkinghorne 2-19). Mawnan (19 points) beat Barripper (four) by six wickets.
Porthleven – Perranarworthal 112-8 (R Lawrence 39, G Henigan 4-31), Porthleven 82-7 (C Lomas 18no, S Lawrence 4-28). Perranarworthal (15 points) beat Porthleven (six) by 30
in a match reduced to 20 overs.
St Just – Rosudgeon 213-7 (N Harvey 59, C Calfe 40, W Hood 25; J Attwood 2-38, Jago Harvey 2-49, T Royle 2-51), St Just 214-2 (J Perrin 95, M Harvey 43 no, J Storey 31). St Just (18 points) beat Rosudgeon (six) by eight wickets.

Division 7 West
Falmouth – Falmouth 109 (G Botha 30, A Booth 29; King Green 3-19, C Stewart 3-33), Crofty Holman 110-8 (K Green 21; G Stephens 5-32, G Botha 2-19). Crofty Holman (18 points) beat Falmouth (six) by two wickets.
Wendron – Wendron 190 (J Chapman 59, S Williams 38, A Whitehead 22no; M Ponds 3-41, K Richards 2-20, I Lean 2-50), Redruth 103 (G Jenkin 28, C Bonds 23; J Collins 4-33, A Whitehead 2-21, C Barrett 2-19). Wendron (19 points) beat Redruth (seven) by 87 runs.

ends

Top