CCB Office 01872 267138  |  Centre 01872 267138

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Bookings

Representative & Cup Results Round Up 8-29 July

29th July 2019 Posted in County and Cups and Latest and Over 50's and Women & Girls and Youth by Michael Weeks

A quiet spell!

For full scorecards click Results

 

Vitality Club T20 Area T20 Finals Day at Penzance CC

Penzance 206-4 (T Sturgess 71, D Blignaut 43, A Angove 32, T Wells 25no; J Drew 3-40) beat Heathcoat 174-7 (D Pyle 66, P Randerson 18, M Cloete 16; A Angove 2-28) by 32 runs.

 

Bath 177-7 (S Mount 42, G Hay 36, P Muchall 35no, L Brown 31; J Menheneott 2-23, T Barrett 2-27, J Thompson 2-27) beat Heathcoat 132-9 (M Cloete 40no, J Drew 24; P Muchall 5-21, L Brown 2-26) by 45 runs.

 

Bath 153-5 (T Hankins 60, B Wells 31no, J Scrivens 22; T Wells 2-20) lost to Penzance 156-4 (G Smith 53no, T Wells 41, D Blignaut 30; H Rouse 2-19) by five wickets with six balls to spare. Penzance qualify for the Regional Final away to the Surrey Champions Cranleigh on Sunday 18th August

 

ECB 50+ County Championship  Last 16 Play Off

Frocester- Cornwall 277-6 (A Luiten 61, P Clements 51no, J McKenna 36, J Nance 26, A Warne 26, S Mitchell 26no, T Lee 21; M Alleyne 3-52) lost to Gloucestershire 281-4 (M Alleyne 101no, C Trembath 61no, A Chidgey 60; P West 2-65) by six wickets with 13 balls remaining.

 

Cornwall Womens League

Truro- Truro (20 points) beat Launceston (nil). Launceston conceded.

Grampound Road – Grampound Road 184 (L Oakley 46, J Harris 36; T Smith 5-12, K Richards 2-42, Redruth 52 (S Hooper 3 -13, S Key 2-14, L Oakley 2-1). Grampound Road (20 points) beat Redruth (six) by 132 runs.

Falmouth – Falmouth 190-4 (E Richardson 63, S Leathley 27no, N Marsh 19, H Marsh 16; I Newell 2-18), Truro 121 (L Fletcher 40, L Harper 31, A Bridges 23; J Roberts 5-35, H Dodd 2-29). Falmouth (20 points) beat Truro (six) by 69 runs.

Launceston – Penzance 123 (E Edgcombe 59; A Barnes 2-28, ETanner 2-24, C Samways 3-13), Launceston 90 (E Geach 48; K Williams 4-26, E Edgcombe 2-20, S Richards 2-2). Penzance (18 points) beat Launceston (seven) by 33 runs.

 

Unicorns Counties Championship (Western Division)

Bridgnorth – Cornwall 249 (TJ Wells 87, CJ Kent 52, JR Turpin 45, GS Smith 27; WES Flynn 6-64, BJ Roberts 2-49), & 175 (ML Robins 94, JR Turpin 35; WES Flynn 5-60,  AN Kervezee 3-66),  Shropshire 195  (WES Flynn 41, X Clarke 34, SM Gregory 33, AN Kervezee 24, JD Carrasco 23; GS Smith 3-52, TJ Wells 3-45) & (Target 230) 233-5  (WES Flynn  56no,  JD Carrasco 50, JO Edwards 38no, W Parton 29, X Clarke 22, SM Gregory 21; AC Libby 3-75). Shropshire (21 pts) beat  Cornwall (6pts) by five wickets.

 

ECB 50+ County Championship

Grampound Road – Cornwall 289-6 (T Lee 127, A Warne 60, P Clements 37, M Kent 28no) beat Channel Islands 142 (R Veillard 63; I Bishop 5-22, D Brown 3-41) by 147 runs.

Malmesbury – Cornwall 257-6 (J Nance 59, A Warne 54, P Clements 53no) beat Wiltshire 172 (M Beale 64; S Mitchell 4-35, D Brown 2-34, P West 2-37) by 85 runs.

 

Southern Counties Over 50’s County Championship

Boconnoc – Cornwall 197 (A Warne 62, N Gerry 40, S Hamilton 36; D Ellipott 5-29) beat Hampshire 163 (B Dunstan 4-36, A Myers 2-14, M Rodwell 2-25) by 34 runs.

Penzance – Cornwall 237-6 (D Trease 55, N Gerry 48, D Lockett 40no, K Thomas 33, M Lister 25; M Stanbury 2-44, J Baglivi 2-47) beat Devon 155 (J Heath 51; B Dunstan 5-23, D Lockett 2-29, D Craddock 2-39) by 82 runs

 

ECB Under 17 County Championship

Bournemouth Chapel Gate – Dorset 307-8 (J Gordon 122, J Turner 115; B French 2-36) drew with Cornwall 336-6 (A Barrett 162, S Richards 87, J Moon 20no).

Redruth-  Cornwall 300-7d (K Leathley 84, S Richards 77, C Edgcombe 30, J Moon 28; Zach Wells 4-57) & 167-2d (A Barrett 67, K Leathley 57no, S Richards 21no) drew with  Isle of Wight 217 (H Robson 71, C Wakefield 3-29, C Edgcombe 2-10, A Pascoe 2-28, C Kent 2-35) & 189-7 (Zeph Wells 59no; B French 3-34, A Pascoe 2-45).

 

ECB Under 17 County Cup

Wimborne – Cornwall 292-9 (C Kent 135, K Leathley 64, A Barrett 24; J Royan 3-50) beat Dorset 80 (A Pascoe 3-15, C Wakfield 2-13, N Keevil 2-24) by 202 runs

Grampound Road- Isle of Wight 215-7 (D Cox 72; A Barrett 4-42, A Pascoe 2-52) beat Cornwall 154 (S Richards 46, C Kent 30, A Barrett 27, C Edgcombe 22; D Cox 3-20) by 61 runs.

 

Representative U16 T20 Matches 

Taunton Vale – Somerset Development 203-4 (G Thomas 102 ret; B French 2-35) beat Cornwall Under 16’s 153-8 (H Phillips 47, J Phillips 17) by 50 runs.

Devon Development 138-9 (T Ingham-Hill 26; A Barrett 3-18, H Matthews 2-21, B Coston 2-24, B French 2-29) lost to Cornwall Under 16’s 139-3 (H Phillips 38, A Barrett 37, J Phillips 35no) by seven wickets.

 

ECB Under 15 County Cup

St Austell – Gloucestershire 305-9 (S Brown 112; J Cockings 3-55, J Beare 2-60) beat Cornwall146 (J Phillips 31, T Gerry 22, J Hambly 21) by 159 runs.

Trowbridge – Wiltshire 174-9 (W Jenkin 4-17, J Phillips 2-23, J Pengelly 2-26) lost to Cornwall 176-5 (J Phillips 67no, J Beare 48) by five wickets.

 

ECB Under 14 County Cup

Cornwood – Cornwall 110 (R Evans 21) lost to Devon 112-2 by eight wickets.

Roche – Cornwall 114 (R Evans 37, D Howgill 16) lost to Gloucestershire 115-1 by nine wickets.

 

Under 14 King’s College Festival (3)

Cheshire 220-9 (A MacDonald 3-29, R Evans 2-18, N Roberts 2-46) beat Cornwall 124 (M Wyatt 34, H Tomkinson 24, J Adams 18no) by 94 runs.

Cornwall 101 (H Tomkinson 29, A MacDonald 28, R Evans 22) lost to Northamptonshire 102-5 (M Jenkin 5-25) by five wickets.

Northern Ireland 255 (R Ellerby 106no; M Jenkin 3-32) lost to Cornwall 260-7 (M Wyatt 81, A MacDonald 68no, H Tomkinson 30, N Roberts 28) by three wickets.

Cornwall 193 (S Edwards 81, H Gregory 30, N Roberts 23) beat Barbados 172 (A MacDonald 3-12, C Stephens 3-16) by 21 runs.

California 267-2 (I Roy 133no) beat Cornwall 131 (H Gregory 23, N Roberts 20, M Wyatt 18, J Adams 17) by 136 runs.

Placings:  Cheshire 95 pts, Northants 77, California 55, N Ireland 50, Cornwall 43, Barbados 23.

 

Representative Matches 

Tintagel – Devon U13’s – 203-6 (F Bose 2-33, C Baker 2-40) beat Cornwall 92 (T Phillips 22) by 111 runs.

 

St Erme – Cornwall U11’s 143-8 (C Solway 34, O Bonds 23no) beat Northern Ireland U11’s 100-6 (J Tregear 2-3) by 43 runs.

Perranporth – Cornwall U 11’s 153 (E May 57, L Curnow 38) beat Northern Ireland U11’s 90 (J Tregear 3-9) by 63 runs.

Weymouth – Cornwall U11’s 99 (E May 62, A Tangye 16no) beat Dorset U11’s 70 (O Bonds 4-9, B Harvey 3-12) by 29 runs.

Menheniot – Cornwall U11’s 184 (O Bonds 53, K Jenkin 18, L Stephens 17, F Wyatt 15no) beat Devon U11’s 124 (E May 4-3) by 60 runs

 

ECB Girls Under 17 T20 County Championship

Redlands, Weymouth – Somerset 97-7 (Egeach 3-12, R Odgers 3-18) lost to Cornwall 98-1 (E Mitchell 64no, R Odgers 26no) by nine wickets.

Redlands, Weymouth- Cornwall 129-4 (R Odgers 43, I Grant-French 31no, E Mitchell 25) beat Devon 117-7 (L Oakley 3-17, R Odgers 2-20) by 12 runs.

 

ECB Girls Under 17 County Championship

Penzance – Devon 139-7 (L Oakley 3-24, E Mitchell 2-32) lost to Cornwall 141-3 (R Odgers 47no, E Mitchell 26, E Geach 22) by seven wickets

Tockington School – Cornwall 151-7 (R Odgers 73, I Grant French 26) beat Gloucestershire 139 (E Geach 3-27, H Dodd 2-15, D Allbury 2-20, R Odgers 2-24) by 12 runs.

Launceston – Cornwall 108 (I Grant-French 25, E Geach 23) lost to Somerset 109-1 by nine wickets.

 

ECB Girls Under 15 T20 County Championship

Abbotskerswell – Wiltshire 165-2 beat Cornwall 104-7 (E Geach 24, J Eccleston 18) by 61 runs.

Abbotskerswell – Devon 133-4 (E Geach 2-34) beat Cornwall 67 (E Pritchard 36) by 66 runs.

 

Bradleys Vinter Cup Final

Camborne – Penzance 184-5 (T Sturgess 66, G Smith 32, J Paull 32no, A Angove 20; S Kellow 2-25, R Kellow 2-29) beat Falmouth 119 (G Stone 40; D Blignaut 3-12, T Wells 3-17, J Ludlam 2-16) by 65 runs.

 

WT Edwards Cup Final

Truro – Grampound Road 106-9 (R Karunarathna 20, C Roberts 18, S Hooper 17, C Willett 16; G Smith 3-13, G Furnival 2-19) lost to Penzance 112-1 (T Sturgess 50, D Blignaut 40no) by nine wickets. Man of the Match Greg Smith.

 

Clive Rosevear Cup Finals Day at Gorran CC

Semi Final (1): Saltash St Stephens 100 (J Hine 24, J Hemmings 15; M Tregunna 3-10, J Kendall 2-19, O Young 2-24) lost to Veryan 103-1 (14.4ovs) (M Tregunna 51no, J Chaffin 38no) by nine wickets.

Semi Final (2): St Blazey 156-7 (D Kendall 43; K Reid 28no, Adam Thomas 25; C Crabb 2-20) beat Menheniot Looe 75 (M Grassam 14, K Watts 14; Adam Thomas 4-7, G Taylor 2-6, Andy Thomas 2-13) by 81 runs.

Final: Veryan 128-4 (S Matthews 36no, J Chaffin 31, A Pearce 31, B Humphries 18; Adam Thomas 1-15, Andy Thomas 1-18, I Chambers 1-22, K Reid 1-26) lost to St Blazey 129-5 (D McErlain 32, P Carne 32no, Andy Thomas 27no; J Chaffin 3-27) by five wickets with eight balls to spare. Man of the Match Paul Carne.

 

Mining Division Evening League Semi-Finals

Falmouth  – Seaview OB 135 A Varker 30 ret, B Roberts 23; S Rule 2-22, P Eddy 2-29) lost to Helston 136-6 (A Creese 35 ret, G Leathley 23, M Thomas 27, J Peters 21; P Stevens 3-20) by one wicket off the penultimate ball.

Mt Ambrose – Mount Ambrose 119-7 (M Pooley 31ret, C Escott 23, A Johnston 21; J Hodges 4-21) beat Falmouth 98 (M Burley 20, J Stephens 18, R Eccleston 16; M Rogers 4-17, D Hewitt 2-8, C Escott 2-27) by 21 runs.

 

Runciman Cup Final

Penzance – Penzance 268-2 (C Goldsworthy 126, A  Barrett 53, L Murphy 34no, K Collins 14no) beat Goldsithney 121-7; N Kitchen 22; J Nicholas 2-7) by 147 runs to win the Runciman Cup for the first time in their history.

ends

Top