CCB Office 01872 267138  |  Centre 01872 267138

Email CCO Joe Skinner  |  Email Centre Bookings

Latest 2020 Season Fixtures

5th August 2020 Posted in Cups and Latest and League by Michael Weeks

The West Penwith Evening League are running the Runciman Cup and Peter George Memorial Cup Competitions

The Isaac Foot Cup has been played  Facebook Page

There are rearranged Bond Timber Trophy Sunday & midweek games

The Cornwall Women’s League playing for The Trewoone Holiday Trophy commences on Sunday 2 August

The following Friendly Fixtures have also been notified

If you can add to the list email mweeks@cornwallcricket.co.uk 

Any forthcoming friendlies  throughout the 2020 season – for any club,

IMPORTANT:

ECB Directives             League Rule 23           Note this applies to all Adult Cricket- League, Cups or Friendlies.

23.4.9    Players who are selected in a County U12A squad in Spring for a summer squad or in another squad deemed by ECB Performance Managers to be of a standard above ‘District level’ for that season are eligible to play Open Age Cricket. This is providing they are at least 11 years old, are in School Year 7 on 1st September in the year preceding the season and have written parental consent to play. In allowing these players to play in Open Age Cricket it is essential that Clubs and Coaches recognise the ‘Duty of Care’ obligations towards these young players.

This means boys and girls who are county squad players are able to play open age group cricket if they are in a U12* age group and are a minimum of 11 years old on 1st September of the year preceding the season. District and club players who are not in a county squad must wait until they reach the U13* age group, be in Year 8 and be 12 years old on 1st September of the preceding year before being able to play in any open age group cricket. As before, written parental consent is required for these players.

 

CCL’s Anyone for Cricket Facebook page 

Bond Timber Trophy Fixtures / Playing Conditions

 

 


Saturday 8 August

LEAGUE  1 West

Camborne v St Just

Penzance v Falmouth

Redruth v Helston

 

LEAGUE  1 East

Grampound Rd v Wadebridge

St Austell v Truro

Werrington v Callington

 

LEAGUE 2 West A

Hayle v Paul

Rosudgeon v Penzance ‘B’

St Just ‘B’ v Mullion

 

LEAGUE 2 West B

Perranporth v Beacon

St Gluvias v Troon

Stithians v Mt Hawke

 

LEAGUE 2 East A

Newquay v Gorran

St Minver v St Erme

Wadebridge ‘B’ v Roche

 

LEAGUE 2 East B

Bude v Launceston

Holsworthy v Tideford

Lanhydrock v Menheniot Looe

 

LEAGUE 3 West A

Barripper v Camborne ‘B’

Paul ‘B’ v Redruth ‘B’

St Ives v St Buryan

 

LEAGUE 3 West B

Falmouth ‘B’ v Wendron

Helston ‘B’ v Constantine

Mt Hawke ‘B’ v Perranarworthal

 

LEAGUE 3 East A

Ladock v St Blazey

Roche ‘B’ v St Austell ‘B’

Veryan v Grampound Rd ‘B’

 

LEAGUE 3 East B

Callington ‘B’ v Werrington ‘B’

Menheniot Looe ‘B’ v Lanhydrock ‘B’

St Neot v Bude ‘B’

 

LEAGUE 4 West A

Mullion ‘B’ v St Just ‘C’

Praze v Falmouth ‘D’ (X Group)

 

LEAGUE 4 West B

Constantine ‘B’ v Mawnan

Wendron ‘B’ v Redruth ‘C’

Praze v Falmouth ‘D’ (X Group)

 

LEAGUE 4 West C

Perranarworthal ‘B’ v Perranporth ‘B’

Truro ‘B’ v Falmouth ‘C’

St Erme ‘B’ v Gerrans (X Group)

 

LEAGUE 4 East  A

Grampound Rd ‘C’ v Wadebridge ‘C’

Pencarrow v Newquay ‘B’

St Erme ‘B’ v Gerrans (X Group)

 

LEAGUE 4 East B

Launceston ‘B’ v Saltash St Stephens

Liskeard v St Neot ‘B’

Tideford ‘B’ v Menheniot Looe ‘C’

 

 

Friendlies

Bugle v Boconnoc 1.30 pm (40 overs)

St Stephen v Foxhole 1.30pm


Sunday 9 August

Bond Timber Trophy

League 1

Falmouth v Helston 1.30pm

 

League 4 East A

St Erme ‘B’ v Pencarrow 1.30pm

 

Friendlies

Perranporth v Perranarworthal  1.30pm  40 overs

St Blazey v St Stephen 1.30pm


Monday 10 August

Runciman Cup Cup Final at Penzance CC

Penzance v Paul 6:00pm


Tuesday 11 August

Bond Timber Trophy

League 3 East B

Callington ‘B’ v Menheniot Looe ‘B’ 6pm

 

Peter George Memorial Cup  Final

Gulval v St Buryan at Penzance CC 6pm

 

Friendlies

St Stephen v Roche 6pm


Thursday 13 August 

Friendlies

Boconnoc v Liskeard 6pm (20 overs)

 

Ladies Softball Festival at St Stephen CC


Saturday 15 August

Friendlies

St Stephen v South Petherwin 1.30pm


Sunday 16 August

Bond Timber Trophy

League 1 East

Wadebridge v Callington 1.30pm

 

League 2 East B

Holsworthy v Bude 1.30pm

 

League 4 East A

Wadebridge ‘C’ v Perranarworthal ‘B’ 1.3opm

 

Friendlies 1.30pm

Roche v Bugle

St Blazey v Boconnoc

St Buryan v St Stephen

St Stephen 2nds v Grampound Rd 3rds

 

Cornwall Womens League 2pm

The Trewoone Holidays Trophy

Falmouth v Penzance

Launceston v Grampound Road 

Truro v Redruth 


 

Wednesday 19 August

Friendlies

St Blazey v Roche 6pm (20 overs)


Saturday 22 August

Friendlies

Bugle v St Stephen 1.30pm

South Petherwin v Boconnoc 1.30pm

 


Sunday 23 August

Bond Timber Trophy

League 4 West A

Crofty Holman v Mullion ‘B’

 

Friendlies

St Stephen v St Blazey 1.30pm (40 overs)

 

Cornwall Womens League 2pm

The Trewoone Holidays Trophy

Grampound Road v Falmouth 

Penzance v Truro

Redruth v Launceston 

 


Monday 25 August

Ladies Softball Festival at St Stephen CC


Saturday 29 August

Friendlies (40 overs)

Boconnoc v  Bugle 1.30pm

Gulval v St Stephen


Sunday 30 August

Friendlies  1.30pm

St Blazey v Lanhydrock

Pencarrow v St Stephen

St Stephen v Newquay

 


Monday 31 August

 

Bond Timber Trophy

League 2 East A

Newquay v Roche 1.30pm

 

League 3 West B

Perranarworthal v Constantine

 

League 3 East B

St Neot v Lanhydrock ‘B’ 1.30pm

 

League 4 West B

Crofty Holman v Praze

St Just ‘C’ v Wendron ‘B’

 

League 4 East A

Grampound Rd ‘C’ v Newquay ‘B’


Saturday 5 September

St Stephen v Luckett 1.30pm


Sunday 6 September

Bond Timber Trophy   1.30pm

League 4 West B

Constantine B v Falmouth D

 

Friendlies

Boconnoc v St Blazey 1.30pm (40 overs)

St Austell 4ths v St Stephen

 

Cornwall Womens League 2pm

The Trewoone Holidays Trophy

Launceston v Falmouth

Penzance v Redruth 

Truro v Grampound Road


Friday 11 September

Friendly

St Stephen v Horingsham 1pm


Saturday 12 September

Bond Timber Trophy Semi-Finals

League 1

League 2 East & West

League 3 East & West

League 4 East & West

Friendly

Boconnoc v St Stephen 1.30pm


Saturday 19 September

Bond Timber Trophy Finals

League 1

League 2 East & West

League 3 East & West

League 4 East & West


Sunday 20 September

Cornwall Womens League 2pm

The Trewoone Holidays Trophy

Penzance v Launceston 

Redruth v Grampound Road

 Truro v Falmouth


 

This applies on all grounds – spread the word

Top