CCB Office 01872 267138  |  Centre 01872 267138

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Bookings

Monday 27 August Round Up

27th August 2018 Posted in League and Women & Girls by Michael Weeks

ECB Women’s Division 3 County Championship Play-Off

New Road, Worcester – Worcestershire 227-9 (50) after being 147 without loss. Ellie Mitchell 3-47, Emily Geach 2-29, Kellie Williams 2-38

Cornwall 130 (38) Rebecca Odgers 56, Ellie Mitchell 19.

Worcestershire won by 97 runs and are promoted to Division 2.

Scorecard

 

36 Rescheduled Bank Holiday Cornwall Cricket League Games

Scorecards      Tables

ECB Cornwall Premier

Camborne – St Just 286-8 (J Stephens 86, P Nicholas 50, D Lello 38, N Curnow 30, R Pawson 22; S Pooley 3-52, M Jenkin 2-33), Camborne 158-7 (S Pooley 53, S Hosking 37no, J Harvey 20; A Pascoe 2-10, G May 2-11, B Brooks 2-19). St Just (18 points) beat Camborne (seven) by 128 runs.

Grampound Road – Grampound Road 252-9 (D Hoskings 41, A Ridd 40, C Roberts 36, L Sanders 23; H Sawyers 3-66, A Snowdon 2-42), Callington 146 (P Tancock 38, R Fuller 34, A Libby 20, T May 20; R Karunarathna 3-35, L Sanders 2-38, D Hoskings 2-0). Grampound Road (20 points) beat Callington (six) by 106 runs.

Penzance – St Austell 241-6 (M Bone 110, A Libby 67; N Pobega 2-35, G Furnival 2-52), Penzance 244-3 (R Edwards 88, D Blignaut 57no, G Smith 43, A Angove 34). Penzance (18 points) beat St Austell (six) by seven wickets.

Wadebridge – Falmouth 88 (C Wilson 5-29, A Gill 3-13); Wadebridge 89-2 (J Turpin 30no, J Maycock 24, S Richards 22no).Wadebridge (19 points) beat Falmouth (one) by eight wickets.

Werrington – Truro 168-8 (S Harvey 54, R Harrison 34, J Sharpe 24no; B Smeeth 3-20, T Dinnis 2-40), Werrington 172-6 (A Hodgson 62, B Smeeth 20; K Snell 3-40). Werrington (19 points) beat Truro (six) by four wickets.

County Division 1

Roche – Roche 159 (A Trudgeon 47no, extras 49; T Burford 3-36, J Harris 2-21, C Williams 2-34), Redruth 160-8 (A Wallace 46, N Hambly 23, C Poulton 20no; S May 3-45, J Rowe 2-34). Redruth (20 points) beat Roche (seven) by two wickets.

St Erme –Launceston 221 (D Tilley 55, R Mutch 41, G Wallis 31; K Van Rooyen 5-27, C Edgcombe 3-28), St Erme 109 (T Bunt 37, S Townsend 22; R Christophers 4-23, S Pengelly 3-29, R Mutch 2-22). Launceston (20 points) beat St Erme (seven) by 112 runs

Troon – Troon 282-4 (L Goldsworthy 108, J Goldsworthy 92, S Eva 34), Werrington 131 (S Taskis 39, D Webber 25; J Goldsworthy 5-31, D Walker 2-29). Troon (20 points) beat Werrington (five) by 151 runs.

Division 2 East

Boconnoc –Boconnoc 124-6 (M Blake 36no, R Foot 27), Tideford 126-3 D Robotham 74, S Kidd 31). Tideford (19 points) beat Boconnoc (four) by seven wickets.

Ladock – Ladock 223 (M Butler 135; M Eastwood 4-30, G Spencer 2-44, S Matthews 2-45), Grampound Road 184 (A Lean 46, S Matthews 35, P Blake 33; W Hooper 2-25, B Kelly-Morgan 2-39, R Gates 2-59). Ladock (20 points) beat Grampound Road (nine) by 39 runs.

Menheniot Looe – Menheniot Looe 222-6 (P Nance 90, M James 71; K Reid 4-24, g Jones 2-57), St Blazey 181 (P Carne 66, Andy Thomas 29; T Rogers 5-41, H Rogers 3-36). Menheniot Looe (20 points) beat St Blazey (seven) by 41 runs.

Division 2 West

Falmouth – Falmouth 44 (C Butler 6-11, B Donnelly 2-6, J Pengelly 2-24), Paul 45-0 (T Hutton 23no). Paul (20 points) beat Falmouth (one) by ten wickets.

Mt Hawke – Penzance 165 (J Noonan 72, J Nicholas 20; R Thomas 5-35, B Pascoe 3-28, J Ireson 2-29), Mt Hawke 149 (T Sawyer 37, R Thomas 24, J Pulford 21; L Devine 5-44, M Burt 3-18, J Nicholas 2-47). Penzance (19 points) beat Mt Hawke (eight) by 16 runs.

Stithians – Stithians v Gulval. Match cancelled; six points each.

Truro – St. Gluvias 154 (S O’Nyons 60, C Johnson 20; P Payne 4-30, I Bishop 3-38, J Brierley 2-41), Truro 100 (J Jorgensen 27, M Adams 25; M Bannister 4-10, P Bostock 2-31). St. Gluvias (18 points) beat Truro (seven) by 54 runs.

Division 3 East

Duloe – Duloe 109 (A Conway 52, J Beare 3-2, S Parkyn 3-30, J Sander 3-21), Wadebridge 111-3 (N Meneer 77no). Wadebridge (20 points) beat Duloe (three) by seven wickets.

Holsworthy – Holsworthy 151-6 (J Greening 64no, R Walter 43; C Warne 3-22), South Petherwin 69 (P Clements 21no; R Mitchell 7-11, J Greening 2-12). Holsworthy (18 points) beat South Petherwin (four) by 82 runs.

St Austell – Gorran 97 (D Kendall 40, J Goostrey; J Grey 3-9, A Bist 3-31, A Fosten 3-35), St Austell 98-4 (A Bennetts 41, T Harris 26; M Liddicoat 3-18). St Austell (20 points) beat Gorran (four) by six wickets

Saltash – Tintagel 145 (R Pooley 62, A Pooley 39; B Eigenmann 4-13, R Braund 2-46, Saltash 146-7 (R Braund 34no, N Carpenter 33; R Pooley 4-39, S Fry 2-39). Saltash (19 points) beat Tintagel (six) by three wickets.

Division 3 West

Helston – Perranporth 169 (J Anderson 58, Ty Murrell 22, D Mugford 20; S Rule 3-32, M Crapp 2-20, P Boyd 2-48), Helston 170-6 (L Clark 79, S Rule 25; Ty Murrell 2-21, F Stribley 2-40. Helston (20 points) beat Perranporth (seven) by four wickets.

Perranarworthal –St Buryan 230-5 (J Stedmon 114no, T Cotton 38, O Reeves 25, M Odendaal 20), Perranarworthal 232-7 (M Ricketts 94, S Madeley 21; M Odendaal 3-38, J Stedmon 2-70). Perranarworthal (17 points) beat St Buryan (eight) by three wickets.

St Ives – St Ives 277-4 (S McKenna 67, M Hughes 61no, S Morris 43, D Noall 42; J MacDonald 2-51), Camborne 123-8 (A MacDonald 32no, D Pascoe 21, N Simmons 21no; A Myers 2-6; Terry Williams 2-23, A Horner 2-29). St Ives (19 points) beat Camborne (five) by 154 runs.

Truro – Mullion 261-6 (J Dark 53, T Lee 42, C Hearn 33, J Wheatley 25, M Hall 23, A Stevens 22; Extras 27; J Jones 2-60, T Phillips 2-64), Truro 56 (J Hearn 5-14, M Cockings 2-10). Mullion (20 points) beat Truro (four) by 205 runs.

Division 4 East

Launceston – St Erme 117 (M Budge 31, E Green 3-33, M Bloomfield 3-24, D Cox 2-15), Launceston 120-9 (D Jenkin 33, M Vanstone 22; M Pearson 3-32, D Thompson 3-29, A Wilkinson 3-28). Launceston (18 points) beat St Erme (six) by one wicket.

Milton Abbot – Milton Abbot 155 (M Jenkins 39, C Helyer 31; N Toms 3-37, S Couchman 2-31, M Stevens 2-33, N Couchman 2-52), Bugle 102 (S Couchman 22; T Rickard 5-46, S Holding 3-24, R Baxter 2-11). Milton Abbot (18 points) beat Bugle (seven) by 53 runs.

Division 4 West

Mt Ambrose – Mt Ambrose 150-8 (G Mitchell 53, A Hulme 46; Treve Williams 4-53, St Ives 153-4 (A McKenna 79no, J Shaw 40; A Bath 2-15, K Riddle 2-24). St Ives (19 points) beat Mt Ambrose (five) by six wickets.

St Gluvias – Stithians 205-9 (S Hamilton 66, N Kendall 63, J Mitchell 24, J Trerise 20no; S Winnan 3-51, A Julian 2-36), St Gluvias 209-5 (J Hesketh 62, A Julian 62no, B Winnan 38, J Lilly 22; S Smith 2-29, N Kendall 2-36). St Gluvias (19 points) beat Stithians (seven) by five wickets.

St Just – St Just 237-6 (N Stanleick 60, A Breeze 39, T Nicholas 37no, R Harvey 30, K Smith 20no; K Thomas 2-13), Redruth 94 (A Barnicoat 39, J Pengelly 20; N Stanleick 6-17, J Oldland 3-41). St Just (20 points) beat Redruth (five) by 143 runs.

Wendron – Leedstown 57-8 (A George 33; S Collins 3-18, N Harris 2-7, J Collins 2-16), Wendron 60-2 (N Harris 20no). Wendron (19 points) beat Leedstown (two) by eight wickets.

Division 5 East

Buckland – St Stephen 84 (R Budge 30; A Talbott 3-10, D Rogers 3-16, T Halloran 2-1), Buckland Mon 85 (A Talbott 37no, G Elkington 24; R Budge 2-11). Buckland Mon (20 points) beat St Stephen (three) by eight wickets.

Saltash St Stephens – Werrington 121-9 (M Wills 52; A Johnson 4-26, L Marsh 3-29), Saltash St Stephens 123-2 (L Marsh 86no). Saltash St Stephens (19 points) beat Werrington (four) by eight wickets.

Tideford – Tideford 138-9 (D Holland 25, J Dalton 21; R Beare 3-27, S Meneer 3-38), Wadebridge 141-9 (R Beare 29; M Everitt 3-20, J King 2-21). Wadebridge (17 points) beat Tideford (seven) by one wicket.

 Division 5 West

Camborne – Camborne 117-8 (B Walters 42; D Mitchell 3-19, M Walker 2-27), Porthleven 119-5 (M Walker 59no; W Becconsall 3-35). Porthleven (18 points) beat Camborne (four) by five wickets.

Ludgvan – Ludgvan (20 points) beat St Day (-10 points). St Day conceded.

Division 6 West

Leedstown – Rosudgeon (20 points) beat Leedstown (-20 points). Leedstown conceded.

 Division 7 West

Crofty/Holman – Praze 148 (N Allen 60, J Tunnicliffe 30; J Green 4-22, D Skewes 3-15, D Pascoe 2-19), Crofty Holman 151-4 (K Green 54no, M Sara 38no; B Martin 3-43). Crofty Holman (20 points) beat Praze (five) by six wickets.

ends

Top