CCB Office 01872 267138  |  Centre 01872 267138

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Bookings

Sun 30 June Results & Weekly Round Up

1st July 2019 Posted in Cups and Latest and League and Over 50's and Women & Girls and Youth by Michael Weeks

Saturday 29 May Results                         Tables

 

Unicorns Trophy Quarter Final   Scorecard

Newbury – Berkshire 269 (CT Peploe 62, DJ Lincoln 58, SR Davidson 52, RK Morris 25, JAJ Rishton 22; ML Robins 3-33, MH Rowe 2-42, AC Libby 2-49), Cornwall 183 (PS Smith 51, TJ Wells 35, AC Libby 27, MW Weightman 24; ODW Birts 3-48, TM Nugent 2-25, ED Woods 2-28). Berkshire beat Cornwall by 86 runs.

 

Royal London National Club Championship Round 4

Clevedon – Wadebridge conceded to Clevedon

 

Women’s T20 County Championship Division 3                  Scorecards

Dumbleton – Gloucestershire 95-5 (A Whybrow 37; E Geach 2-10, R Odgers 2-21) beat Cornwall 91-9 (C Burnett 28; S Khan 3-28) by four runs.

Dumbleton – Dorset 54-4 (R Odgers 2-8) lost to Cornwall 57-0 (C Burnett 26no, B Forge 23no) by ten wickets.

Final Table – (8 games)

Berkshire 7 wins, Oxfordshire 6, Cornwall 4, Gloucestershire 3, Dorset 1, Wiltshire 0.

 

ECB 50+ County Championship Group 3                      Scorecards

Launceston – Dorset 172-9 (M Harper 75, G Reynolds 27; P Clements 3-19, P West 3-33) lost to Cornwall 174-5 (M Blake 47no, A Warne 35, T Lee 23; D Humphries 3-36) by five wickets with an over to spare.

 

ECB Under 17 County Cup    

Kingswood School, Bath –  Wiltshire 205 (E Wade 63; A Barrett 4-26, S Richards 4-40) lost to Cornwall 208-6 (K Leathley 80, J Moon 40no, C Edgcombe 31) by four wickets.

 

 ECB Under 15 County Cup

Perranporth – Cornwall 142 (J Phillips 37, J Cockings 29) lost to Somerset 143-1 (C Sharland 96) by nine wickets.

 

ECB Under 14 County Cup

Berkshire – Berkshire 252 (R Lewis 60; Edwards 3-28, M Jenkin 2-29, H Tomkinson 2-46) beat Cornwall 218-9 (M Jenkin 42, R Evans 39, H Tomkinson 33) by 34 runs.

 

Cricketer Village Cup Round 5

North Perrott – Lanhydrock 108 lost to North Perrott 110-4 by six wickets

 

Isaac Foot Cup Finals Day at Callington CC

Semi Final (1): Luckett 174-4 (L Brenton 74no, L Cole 34, A Hoskin 20. M James 2-45, T Rogers 2-26) beat Menheniot Looe 174-6 (C Coates 41, M James 38, P Nance 27, L Ripley 24. Rich Brown 3-36). Scores level, Luckett win by fewer wickets lost.

Semi Final (2): Yelverton Bohemians 136 (S Colmer 31, R Townsend 20, J Thurston 4-18, R Greenslade 4-31) beat Boconnoc 100-9 (J Niblett 47no. J Cooper 4-19, R Townsend 2-15, S Beare 2-17) by 36 runs.
Final: Luckett 239-5 (L Brenton 106 A. Hoskin 38no, Rich Brown 29, L Cole 24; S Colmer 2-34, R Dibble 2-36) beat Yelverton Bohemians 128 for 6 (B Grove 32, R Townsend 24, S Beare 22no; J Hoskin 3-28, A Hoskin 2-23) by 111 runs.

Luke Brenton won the  Man of the Match Award and The Stan Bolitho Cup for Most Sixes in the final – 3.

 

Bond Timber Cornwall Cricket League Divisions 4 West

Paul- Paul 82 (J Badcock 36; D Taylor 7-42, J Burton 2-39),Perran ar Worthal 85-1 (P Hingston 40no, A Widdison 31). Perran ar Worthal (20 points) beat Paul (two) by nine wickets

 

Other Results

National Over 60’s County Championship (South West Group)

Pencarrow – Cornwall 167-6 (A Luiten 35, S Ellis 33, A Smeeth 32, I Stevenson 26, S Patterson 21no; R Harris 2-33, C Tucker 2-36) lost to Cricket Wales 171-2 (L Rees 72no, M Lloyd 63no) by eight wickets.

 

Southern Counties Over 50’s County Championship

North Curry – Cornwall 191-4 (M Blake 102no, M Trudgeon 23, A Luiten 21; S Hogg 2-26) lost to Somerset 194-1 (M Fear 114no, H Bellamy 38no) by nine wickets.

 

ECB Girls Under 17  County Championship

Ivybridge – Devon 228-5 (R Halliday 92; R Odgers 2-50) beat Cornwall 78 (R Odgers 33) by 150 runs.

 

Dawe Insurance Andrew Cup Quarter Final

Beacon – Beacon II 115-8 (C Terrill 25, C Fine 23; R Harvey 3-16, S Hughes 2-10, M Harvey 2-20) beat St Just III 108-8 (R Harvey 27; D Dowling 3-7, D Williams 3-30) by seven runs.

 

Clive Rosevear Cup Quarter-Finals

Bude – Menheniot Looe 162-3 (M Grassam 65, T Harris 46),  beat Bude 100 D Piper 28; K Watts 3-4, H Tomkinson 3-47) by 62 runs.

Roche – Veryan 148-6 (M Tregunna 61, L Rounsevell 24no) beat Roche 137-2 (J Hunkin 59no, D Jeffery 38 no, T Rowe 20) by 11 runs.

Saltash – Launceston 117-9 (D Sillifant 30no, B Grosvenor 27, D Jenkin 22; L Marsh 3-18, P Pointer 2-16, J Hine 2-29) lost to  Saltash St Stephens 119-6 (J Hine 51no, D Snowdon 42; D Sillifant 3-24, E Green 2-24) by four wickets.

St Blazey – St Blazey 135-7 (D McErlain 46, K Reid 36; A Bennetts 3-28) beat St Austell 121-7 (J Pook 58, extras 25; Andy Thomas 2-10, K Reid 2-30) by 14 runs.

Finals Day at Gorran CC on Sunday 21 July: 10.30am Veryan v Saltash St Stephens 1.30pm. St Blazey v Menheniot Looe, Final at 4.30pm

 

EdenMotorhomes Division 2 T20 Cup

Group B

Mt Hawke – Mt Hawke 201-3 (R Thomas 108no, T Williams 60; K Webber 2-19) beat Stithians 178-9 (M Strick 91; T Williams 3-21, R Chitty 2-19, R Thomas 2-27) by 23 runs.

 

ends

Top