CCB Office 01872 267138  |  Centre 07805 787858

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Manager Mark Mitchell

Forthcoming Fixtures

14th July 2017 Posted in Latest by Michael Weeks

Division 5 Tamar Fixture Changes

Launceston 3 v Callington 3 is now 29th July at Launceston and not Saturday 15th July

Werrington will have a bye on 29th July now

Callington 3 v Werrington 4 is now on 12th August at Callington (not at Launceston’s ground as it would have been on 29th July)

Saturday 15 July

LWC Drinks Cornwall Cricket League

ECB Cornwall Premier  (1.00pm)

Falmouth v St Austell

Grampound Rd v Truro

Helston v Werrington

Penzance v Hayle

Redruth v St Just

 

County Division 1 (1.00pm)

Gorran v Newquay

Lanhydrock v St Minver

Rosudgeon v Roche

Troon v Ludgvan

Wadebridge v Callington

Werrington 2 v Camborne

 

Division 2 East (1.00pm)

Boconnoc v South Petherwin

Callington 2 v Bude

Launceston v Grampound Rd 2

Newquay 2 v St Erme

St Austell 2 v Menheniot Looe

St Blazey v Luckett

 

Division 2 West (1.00pm)

Beacon v Mt Ambrose

Paul  v Goldsithney

St Gluvias v Penzance 2

St Just 2 v Redruth 2

Stithians v Falmouth 2

Truro 2 v Praze

 

Division 3 East (1.30pm)

Liskeard v St Neot

Luckett 2 v Gorran 2

Roche 2 v Tintagel

St Austell 3 v Ladock

Saltash v Wadebridge 2

Werrington 3 v Tideford

 

Division 3 West (1.30pm)

Barripper v Mt Hawke

Camborne 2 v Gulval

Crofty Holman v Helston 2

Hayle 2 v Perranarworthal

Mullion v Perranporth

St Ives v Constantine
Division 4 East (1.30pm)

Bude 2 v Bugle

Holsworthy v Delabole

Menheniot Looe 2 v Grampound Rd 3

Newquay 3 v Launceston 2

St Erme 2 v St Blazey 2

St Minver 2 v Duloe

 

Division 4 West (1.30pm)

Leedstown v Porthleven

Ludgvan 2 v St Gluvias 2

Mt Ambrose 2 v Beacon 2

St Just 3 v Paul 2

St Newlyn East v Wendron

Truro 3 v St Buryan

 

Division 5 Atlantic (2.00pm)

Gulval 2 v Camborne 4

Helston 3 v Rosudgeon 2 at Goldsithney CC

Penzance 3 v Hayle 3

Praze 2 v Barripper 2

 

Division 5 Fal (2.00pm)

Camborne 3 v Falmouth 4

Constantine 2  v Crofty Holman 2

Mawnan v Stithians 2

Perranarworthal 2 v Mullion 2

 

Division 5 Central (2.00pm)

Falmouth 3 v Veryan

Mt Hawke 2 v Gerrans

Perranarworthal 3 v Truro 4

Perranporth 2 v St Day

 

Division 5 Gannel (2.00pm)

Grampound Rd 4 v Roche 3

Pencarrow v St Austell 4

St Neot 2 v Newquay 4

St Stephen v Lanhydrock 2

Tintagel 2 v Boconnoc 2

 

Division 5 Tamar (2.00pm)

Buckland Mon v Saltash 2

Gunnislake v St Stephens (Salt)

South Petherwin 2 v Werrington 4

Tideford 2 v Milton Abbot

 

Sunday 16 July

Unicorns Counties Championship (Day 1 of 3)

Cornwall v Shropshire at St Austell (11.00am)

 

ECB 50+ County Championship

Cornwall v Devon at Truro CC (1.00pm)

 

Women’s T20 Division 3 at Bovey Tracey C C

Cornwall v Oxfordshire (1.30am) & Devon (4.30pm)

 

LWC Drinks Cornwall Cricket League

Division 4 East

Newquay 3 v Menheniot Looe 2

St Erme 2 v St Minver 2

 

Division 5 Atlantic

Leedstown 2 v St Ives 2

Porthleven 2 v St Just 4

 

Division 5 Gannel

Tintagel 2 v Wadebridge 3

 

Eden Motorhomes Division 2 T20 Cup Quarter Finals

Penzance II v St Blazey (11.00am)

Bude v Stithians (2.00pm)

Redruth II v Menheniot Looe (2.00pm)

 

ECB Under 15 County Cup

Cornwall v Berkshire at Grampound Road CC (10.45am)

 

ECB Women’s Under 15 County Championship

Cornwall v Worcestershire at Launceston CC (1.00pm)

 

Monday 17 July

Unicorns Counties Championship (Day 2 of 3)

Cornwall v Shropshire at St Austell (11.00am)

 

Mining Division Evening League Semi-Final

Mt Hawke & Porthtowan v  Falmouth (6.00pm)

 

Tuesday 18 July

Unicorns Counties Championship (Day 3 of 3)

Cornwall v Shropshire at St Austell (11.00am)

 

Dawe Insurance Andrew Cup Semi Final

Camborne II v Hayle II (6.30pm)

 

Runciman Cup Semi-Final

Penzance v Gulval CC at Penzance CC (6.00pm)

 

Mining Division Evening League Semi-Final

Stithians v St Gluvias     (6.00pm)

 

ECB Women’s Under 17 County Championship

Somerset v Cornwall at Taunton CC (11.00am)

 

Wednesday 19 July

WT Edwards Cup Final

Penzance v Werrington at Truro CC (6.00pm)

 

ECB Under 17 County Championship (Day 1 of 2)

Dorset v Cornwall at Canford School (11.00am)

 

Thursday 20 July

O50’s Southern Counties Championship

Cornwall v Gloucestershire at Boconnoc CC (1.00pm)

 

Runciman Cup Final

Hayle v Penzance or Gulval at Penzance CC  (6.00pm)

 

ECB Under 17 County Championship (Day 2 of 2)

Dorset v Cornwall at Canford School (11.00am)

 

ECB Women’s Under 17 County Championship

Cornwall v Somerset at Wadebridge CC (11.00am)

 

Schools

Cornwall U14’s v Trinidad & Tobago at Grampound Road (11.30am)

Cornwall U11’s v California at Perranporth CC (11.00am)

 

Friday 21 July

Schools

Cornwall U16’s v Devon at Werrington (11.00am)

Cornwall U14’s v Trinidad & Tobago at Grampound Road (11.30am)

Cornwall U11’s v California at Perranporth CC (1.00pm)