CCB Office 01872 267138  |  Centre 01872 267138

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Bookings

Royal London Club Championship

ECB Official Competition Homepage        Play Cricket Group 10         Rules

1969 DH Robins Cup1976 John Haig Trophy – 1983 William Younger Cup – 1987 Cockspur Cup –

1991 Club Cricket Champ – 1993 Abbot Ale Cup – 1999 Club Cricket Champ.- 2004 Cockspur Cup –

2009 Nat Club Champ. – 2012 Kingfisher Beer Cup. – 2014 – Royal London Club Championship.

Best performances by Cornish teams – Semi-finals (4): 1982 – Camborne, 1990 – Truro, 2006 & 2007 – St Just

Two Cornish Clubs – Redruth and Wadebridge- have entered in 2018 and meet Devon opponents.

Royal London National Club Championship

Round 1

Bovey Tracey – Wadebridge 183 (J Maycock 44, R Pooley 33, extras 48; C Bradley 3-25, W Christophers 2-9,  H Whitlock 2-16, A Causey 2-59), Bovey Tracey 154 (P Bradley 49; T Wood 3-33, C Ellis 2-26, C Wilson 2-31). Wadebridge beat Bovey Tracey by 29 runs.

Redruth – Redruth 68 (P Howells 26; B Passenger 4-24, J McMurray 3-12), Torquay 70-5 (M Pugh 39no; B Stevens 2-12). Torquay beat Redruth by five wickets.

 

Royal London National Club Championship Round 2

Wadebridge – Wadebridge 247-8 (J Turpin 101, C McLachlan 62, M Jolliffe 33; M Pugh 2-31, N Osborn 2-40, P Gaddala 2-55), Torquay 97 (K Szymanski 51, M Pugh 26; J Turpin 4-24, T Wood 2-3, C Ellis 2-8). Wadebridge beat Torquay by 150 runs.

 

Royal London Club Championship Round 3

Wadebridge –Wadebridge 80 (J Maycock 31; W Thirkell 3-16), Clevedon 81-1 (G Willows 54no). Clevedon won by nine wickets.

Round 1  2017          Scorecards
Sun 23 April Cheltenham 100 Penarth 101-3
Sun 23 April Keynsham  170 Bath  357-4
Sun 23 April Frocester  125-1 Pershore  124
Sun 23 April Cardiff  w/0 Corsham  conceded
Sun 23 April N Petherton  259-9 Bristol  285-8
Sun 23 April Bridgwater  w/o Winterborne
Sun 23 April Penzance  142-0 Bovey Tracey  141-9  click
Sun 23 April Werrington  w/o Falmouth conceded
Round 2
Sun 14 May  Bristol  240-8  Winterbourne  214
Sun 14 May  Frocester  224  Cardiff  226-7
Sun 14 May  Penarth 134  Bath  137-1
Sun 14 May  Penzance  w/o  Werrington  conceded
Round 3
Sun 4 June  Bath  w/o  Cardiff  conceded
Sun 4 June  Bristol  125  Penzance  40  click
Round 4 
Sun 25 June  Bath  205-5  Bristol  200-8
Round 5
Sun 16 July  Bath  167  Normandy  149-9
Round 6 QF
Sun 6 August  East Grinstead  221-7  Bath  177
Round 7 SF
Sun 27 August  East Grinstead  159  Wanstead & Snaresbrook  202
 Sun 27 August  Wolverhampton  82  Ormskirk  86-2
Final at Essex CCC
Sun 17 Sept Ormskirk  147  Wanstead & Snaresbrook  159
Round 1  2016          Scorecard
Sun 24 April 1  Helston 102 Werrington    105-3  click
Sun 24 April 2  Falmouth 101 Truro  177-8  click
Sat 30 April 3  Weston-Super-Mare 178-8 North Petherton  161  click
Sun 24 April 4  Clevedon 71 Bridgwater  72-5  click
Sat 23 April 5  Keynsham 143-9 Frocester  151-9  click
Sun 24 April 6  Cheltenham 187-9 Bristol  188-6  click
Sun 24 April 7  Bath v bye  
Sun 24 April 8  Winterbourne 251-7 Corsham  252-3  click
Round 2
Sun 8 May Werrington 377-4  Truro  229  click
Sun 8 May  Weston-super-mare 142  Bridgwater  194  click
Sun 8 May Frocester 215-3  Bristol  214  click
Sun 8 May  Bath v  Corsham  click
Round 3
Sun 29 May  Werrington 197-9   Bridgwater  199-5  click
Sun 29 May  Frocester 255-4  Bath  59  click
Round 4 Group Final
 Sun 19 June  Bridgwater 121  Frocester 204-7  
 
 Round 5  National
 Sun 10 July  Havant 251  Frocester  151
 
Qtr Final
Sun 31 July  Havant 208  Weybridge  244-9
Semi Final
Sun 28 Aug  S Northumberland 181  Ormskirk  109
 Sun 28 Aug  Swardeston  245-9  Weybridge  244-9
Final  at Northamptonshire CCC
Sun 18 Sept  Swardeston 84  S Northumberland  159

 

Round 1  2015          Scorecard
Sun 26 April 1  Radyr 48 Bristol   227-6  click
Sun 26 April 2  Gloucester City Winget 127 Ynysygerwn  373-2  click
Sun 26 April 3  Frocester 198-4 Winterbourne  195  click
Sun 26 April 4  Bath 226-6 Clevedon  159  click
Sun 26 April 5  Bridgwater 188 Weston-Super-Mare  77  click
Sun 26 April 6  North Petherton 114 Shapwick & Polden  114  click
Sun 26 April 7  Cornwood 240-5 Grampound Rd  216  click
Sun 26 April 8  Truro 123 Werrington  230-5  click
Round 2
Sun 10 May  Bristol 211-9  Ynsygerwn  42  click
Sun 10 May  Frocester 96  Bath  185-7  click
Sun 10 May  Bridgwater 100-0  North Petherton  96  click
Sun 10 May  Cornwood 110-4  Werrington  106  click
Round 3
Sun 31 May  Bristol 171-8   Bath  174-4  
Sun 31 May  Bridgwater v  Cornwood  conc  
Round 4 Group Final
 Sun 21 June  Bath 301-6  Bridgwater  111  
 
 Round 5  National
 Sun 19 July  Bath 245-8  Sunbury  244-6
 
Qtr Final
Sun 9 August  Bath 221-9  Roffey  197
Semi Final
Sun 30 Aug  Blackheath 217-7  Bath 122
Final
20 Sept  Northern  161-9  Blackheath  162-1

 

Round 1  2014          Scorecard
Sun 4 May 1  Falmouth 81 St Just    149  click
Sun 27 April 2  Callington v Truro  conceded
Mon 5 May 3  Ashcott & Shapwick 103 Bridgwater 192-5  click
Sun 4 May 4  Werrington 156-7 Cornwood 113   click
Sun 27 April 5  Ynysygerwn 214-5 Radyr  128  click
Sun 4 May 6  Swansea 184-9 Panteg  187-1  click
Sun 4 May 7  Weston super Mare 133 Bristol  157  click
Sun 27 April 8  Old Bristolians Westbury v Newport    conceded
Round 2
Sun 11 May  St Just 243  Truro  196 click
Sun 11 May  Bridgwater v  Werrington  conceded
Sun 18 May  Ynysygerwn 235-4  Panteg 238-3  click
Sun 11 May  Bristol v  Newport  conceded
Round 3
Sun 1 June  St Just 242-6   Bridgwater  160  click
Sun 1 June  Panteg 243   Bristol  286-3  click
Round 4 Group Final
 Sun 22 June  St Just 220-4  Bristol  216  click
 
 Round 5  National
 Sun 13 July  St Just 156  Frocester  157-5  click
 
Qtr Final
Sun 3 August  Sunbury 203-7  Frocester  202
Semi Final
Sun 31 Aug Chorley 159  Sandiacre  194
 Sunbury  186-3  Brentwood  184
Final
Sun 14 Sept  Sunbury  197  Sandiacre  198-8

 

Kingfisher Beer Cup (National Club Championship) 2013 (Group 10)

There were first round wins for Callington and Werrington while Menheniot Looe and Truro received concessions. Falmouth and St Austell however suffered first round defeats. Click on scorecards for match cards. Round 2 was affected by the weather with the games at Callington and Werrington postponed. Werrington went on to reach Round 5 before losing to Bath by 50 runs.

Round 1  2013         Scorecards
Sun 28 April 1  Truro v Bovey Tracey  Bovey Tracey conceded
Sun 28 April 2  Glastonbury v Menheniot Looe  Glastonbury conceded
Sun 28 April 3  Warminster v South Wilts  Warminster won by 1 wicket
Sun 28 April 4  Weston super Mare v Bedminster  Weston Super Mare won by 65 runs
Sun 28 April 5  Callington v Bridgwater  Callington won by 5 wickets
Sun 28 April 6  Cornwood v Falmouth  Cornwood won by 65 runs
Sun 28 April 7  Taunton St Andrews v Werrington  Werrington won by 36 runs
Sun 28 April 8  St Austell v Ashcott & Shapwick  Ashcott & Shapwick won by 88 runs
Round 2
Sun 12 May  Truro v  Menheniot Looe  Menheniot Looe conceded
Sun 12 May  Warminster v  Weston Super Mare  Warminster won by 24 runs
Sun 19 May  Callington v  Cornwood  Cornwood won by one wicket
Sun 12 May  Werrington v  Ashcott & Shapwick  Ashcott & Shapwick conceded – original game postponed
Round 3
Sun 2 June  Truro v  Warminster  Truro won by six wickets
Sun 2 June  Cornwood v  Werrington  Werrington won by 164 runs
Round 4 Group Final
 Sun 30 June Truro v Werrington  Werrington won by 35 runs
 
 Round 5  National
 Sun 14 July Werrington v  Bath  Bath won by 50 runs
 
Qtr Final
Sun 4 August  Ealing v Bath  Ealing wom by 5 wkts
Semi Final
Sun 1 Sept Ealing v  Swardeston  Ealing won by 7 wkts
Final
Sun 15 Sept  West Indian Cavaliers  v  Ealing  WIC won on D/L at Chester-le-Street click
Top