CCB Office 01872 267138  |  Centre 07805 787858

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Manager Mark Mitchell

Cricket Centre Sixes League 2018

CORNWALL CRICKET BOARD INDOOR SIXES LEAGUE 2017-18

Fixtures 2017-18 League          CCB Indoor Sixes Rules Playing Conditions (October 2017)

FIXTURES    / REPORTS                                                                              

Sunday January 7

The CCB Indoor League got off to a flying start on Sunday, with six matches taking place.  Falmouth 1 were first up and, after a wobble at the start of their innings, Sean Hooper (23no) saw them comfortably past the Mount Hawke total of 70 all out.  Redruth’s first team, the Rams, made the good total of 128 against St Austell 2, with Peter Howells (32no), George Bolland (29no) and Jack Hale (28no) all amongst the runs.  Their opponents were never up with the rate and closed 50 runs short.  New entrants Hayle found it tough going against Ladock 1, who made 132 for 4, led by Dave Legge’s 33 not out.  Matt Lello fought a lone battle, making a hard-hit 51no for the Towans boys, who will have learnt much from their first fixture.  Truro also had an easy win, though Falmouth 2’s young side kept them to a respectable 104 for 2 (Rob Harrison 28no, Adrian Noott 26no).  In the reply of just 43, Emma Richardson scored 17, two more than her team-mates’ combined total!

Two other new teams played each other, St Stephen being restricted to just 50-4 in their 10 overs, leaving Porthleven the straightforward task of completing a four-wicket win.  Martin Duck claimed two wickets for nine runs for the victors.  The evening’s last game was the best contest of the day and saw Truro Titans scrape home by one wicket at the start of the last over.  Sam Townsend took 3-18 for St Erme, but it wasn’t enough, as they hadn’t really scored enough with the bat, being all out for 78.

Results: Mount Hawke 70, Falmouth 1  76-3 (Falmouth 1 won by 3 wickets);  Redruth Rams 128-3, St Austell 2  78-4 (Redruth Rams won by 50 runs); Ladock 1 132-5, Hayle 86-4 (Ladock 1 won by 46 runs); Truro 104-2, Falmouth 2  43 (Truro won by 61 runs); St Stephen 50-4, Porthleven 51-2 (Porthleven won by 4 wickets); St Erme 78, Truro Titans 79-5 (Titans won by 1 wicket).

Sunday January 14

The second week’s fixtures were from Groups D and E, at the lower end of the competition, and saw some ‘interesting’ cricket.  Game of the day was a close-fought encounter between Ladock seconds and St Just Scorchers, who eventually won by 12 runs, bowling their opponents out with four balls remaining.  Young Nathan Roberts was the best batsman on show, making 42 not out, with some intelligent manipulation of the bowling.  Leedstown struggled in their match, with Luke Stuckey their only real hope for a competitive score.  He made 45 not out against Perranarworthal, new to the League, who easily won their first match by five wickets, Gareth Hughes (27no) and Dean Fletcher (24) compiling the majority of their runs.

The medics of Methigion CC had a very comfortable win, too, by 64 runs over St Stephen.  Their batting line-up shared the runs in the big score of 126-3, with Shetty, Kuruppu and Sarkar all scoring in the mid-twenties.  St Erme had a good day as well, bowling out Porthleven for only 69 (Jordan 27).  Sam Townsend and Alex Marples took two wickets apiece and the bonus point was claimed off the last ball of the innings.  Josh Moses claimed the other bowling wicket and completed the job with a run out.  Callum Edgcombe (26no) then led his team home with 2.3 overs to spare.

Results: Methigion 126-3, St Stephen 62-2 (Methigion won by 64 runs); Porthleven 69, St Erme 74-2 (St Erme won by 4 wickets); Leedstown 73-5, Perranarworthal 74-1 (Perranarworthal won by 5 wickets); St Just Scorchers 90-4, Ladock 2 78 (St Just won by 12 runs).

Sunday January 21

2.30pm                Falmouth 2 v Ladock 1

3.30pm                Hayle v Truro

4.30pm                The Road v St Austell 1

5.30pm                CSM Cricket v Redruth Renegades

6.30pm                St Austell 2 v Falmouth 1

7.30pm                Mount Hawke v Redruth Rams

Sunday January 28

4.45pm                St Just v Leedstown Lions

5.45pm                Ladock 2 v Perranarworthal

6.45pm                Truro Titans v Porthleven

7.45pm                Methigion v St Erme

Sunday February 4

2.30pm                Redruth Renegades v St Austell 1

3.30pm                The Road v CSM Cricket

4.30pm                Mount Hawke v St Austell 2

5.30pm                Falmouth 1v Redruth Rams

6.30pm                Truro v Ladock 1

7.30pm                Hayle v Falmouth 2

Sunday February 11

4.45pm                St Stephen v St Erme

5.45pm                Truro Titans v Methigion

6.45pm                St Austell 1 v CSM Cricket

7.45pm                Redruth Renegades v The Road

Sunday February 18

2.30pm                Methigion v Porthleven

3.30pm                St Stephen v Truro Titans

4.30pm                Leedstown Lions v Ladock 2

5.30pm                Perranarworthal v St Just

6.30pm                A1 v B2

7.30pm                B1 v A2

Sunday February 25

4.45pm                B2 v C1

5.45pm                A2 v C2

6.45pm                (P)   A3 v B4

7.45pm                (Q)   A4 v B3

Sunday March 4

2.30pm                C1 v A1

3.30pm                C2 v B1

4.30pm                (R)   C3 v D1

5.30pm                (S)   C4 v E1

Sunday March 11

4.45pm                (K)   D2 v E5

5.45pm                (L)   E4 v D3

6.45pm                (M)   D4 v E3

7.45pm                Winner P v Winner R

Sunday March 18

1.30pm                Winner Q v Winner S

2.30pm                Premier Semi-Final: F1 v G2

3.30pm                Premier Semi-Final: G1 v F2

4.30pm                E2 v Winner M

5.30pm                Winner K v Winner L

Sunday March 25

5.00pm                Plate Final

6.00pm                County Final

7.00pm                Premier Final