CCB Office 01872 267138  |  Centre 07805 787858

Email CDM Joe Skinner  |  Email Centre Manager Mark Mitchell

CCL Fixtures

The 2017 Fixtures were published on 18 January.

150 Teams, 13 divisions , 1606 Fixtures

How they were compiled click

The original lists can be downloaded as pdfs from the links in the table below. Games rescheduled are listed in the following table  and will be updated on a regular basis.

 DRAFT FIXTURES 2017 SEASON 
Premier League     click Division 2 East     click Division 2 West     click
County Division 1  click Division 3 East     click Division 3 West     click
  Division 4 East     click Division 4 West     click
Fixtures Compilation  click Division 5 Atlantic  click Division 5 Fal     click
  Division 5 Central click
Division 5 Gannel click
  Division 5 Tamar  click  

LWC Drinks Cornwall Cricket League

2017 Rescheduled games by Division

1 County 1 Ludgvan v Callington 20 Aug from 29 April Ground Unavailable  Shared Lease
2 Division 2 East Newquay 2 v Menheniot Looe 14 May from 24 June Ground Unavailable Surf Sevens
3 Division 2 East Callington 2 v Newquay 2 11 June from 12 Aug Boardmasters
4 Division 2 West St Just 2 v Truro 2 1 May from 22 April Rogue Fixture
5 Division 2 West Redruth 2 v Stithians 21 May from 29 July Wedding
6 Division 2 West Praze v Penzance 2 28 Aug from 8 July Ground Unavailable Praze Fair
7 Division 2 West Stithians v Truro 2 28 Aug from 5 Aug Ground Unavailable Village Fete
8 Division 3 East Tideford v Tintagel 1 May from 12 Aug Reschedule
9 Division 3 East Roche 2 v Wadebridge 2 28 Aug from 2 Sept Reschedule
10 Division 3 East Roche 2 v St Austell 3 10 Sept from 9 Sept Reschedule
11 Division 3 East Tintagel v Werrington 3 25 June from 1 July Ground Unavailable Wedding
12 Division 3 West Helston 2 v Gulval 18 June from 6 May Ground Unavailable Flora Day
13 Division 4 East Newquay 3 v St Erme 1 May from 2 Sept Ground Unavailable  Shared Lease
14 Division 4 East Newquay 3 v St Minver 2 30 July from 22 April Ground Unavailable  Shared Lease
15 Division 4 East St Erme 2 v St Minver 2 16 July from 29 July Ground Unavailable Village Day
16 Division 4 East Newquay 3 v Menheniot Looe 2 16 July from 12 Aug Boardmasters
17 Division 4 East Newquay 3 v Delabole 6 Aug from 9 Sept Ground Unavailable  Shared Lease
18 Division 4 East Newquay 3 v Grampound Rd 3 27 Aug from 24 June Surf Sevens
19 Division 4 West Ludgvan 2 v Beacon 2 4 June from 22 April Ground Unavailable  Shared Lease
20 Division 4 West Porthleven v Wendron 1 May from 22 April Food Festival
21 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v Penzance 3 30 April from 29 April Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
22 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v Helston 3 7 May from 6 May Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
23 Division 5 Atlantic Porthleven 2 v Rosudgeon 2 7 May from 6 May Flora Day
24 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v Rosudgeon 2 21 May from 20 May Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
25 Division 5 Atlantic Helston 3 v Praze 2 28 May from 27 May Reschedule
26 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v Camborne 4 28 May from 29 May Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
27 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v St Just 4 11 June from 10 June Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
28 Division 5 Atlantic Penzance 3 v Camborne 4 at Pz CC 11 June from 22 April Ground Unavailable  Shared Lease
29 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v Porthleven 2 25 June from 24 June Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
30 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v Gulval 2 9 July from 8 July Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
31 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v St Ives 2 16 July from 15 July Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
32 Division 5 Atlantic Porthleven 2 v St Just 4 16 July from 15 July Lafrowda Day
33 Division 5 Atlantic Penzance 3 v Porthleven 2 at Pz CC 6 Aug from 5 Aug Ground Unavailable St Buryan Feast
34 Division 5 Atlantic Penzance 3 v Leedstown 2 at Pz CC 3 Sept from 2 Sept Ground Unavailable  Shared Lease
35 Division 5 Atlantic Helston 3 v Gulval 2 13 Aug from 1 July Reschedule
36 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v Praze 2 13 Aug from 12 Aug Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
37 Division 5 Atlantic St Just 4 v Barripper 2 13 Aug from 12 Aug Boardmasters
38 Division 5 Atlantic Helston 3 v Penzance 3 27 Aug from 26 Aug Reschedule
39 Division 5 Atlantic Porthleven 2 v Praze 2 28 Aug from 8 July Praze Fair
40 Division 5 Atlantic Leedstown 2 v Barripper 2 10 Sept from 9 Sept Ground Unavailable Hayle 3 Lease 2017
41 Division 5 Atlantic Penzance 3 v St Just 4 at Pz CC 10 Sept from 9 Sept Ground Unavailable  Shared Lease
42 Division 5 Fal Falmouth 4 v Troon 2 29 April to 30 April Ground Unavailable  Ground Works
43 Division 5 Fal Camborne 3 v Wendron 2 7 May from 6 May Flora Day
44 Division 5 Central Falmouth 3 v Perranporth 2 22 April to Ground Unavailable  Ground Works
45 Division 5 Central Perranarworthal 3 v Falmouth 3 at PAW 7 May from 19 Aug Reschedule
46 Division 5 Central St Gluvias 3 v Veryan at St G 7 May from 6 May Ground Unavailable Truro School
47 Division 5 Central Perranarworthal 3 v Perranporth 2 at PAW 14 May from 13 May Ground Unavailable Truro School
48 Division 5 Central St Gluvias 3 v St Day at St G 21 May from 20 May Ground Unavailable Truro School
49 Division 5 Central Perranarworthal 3 v Veryan at PAW 11 June from 10 June Ground Unavailable Truro School
50 Division 5 Central Falmouth 3 v Perranarworthal 3 20 August from 6 May Ground Unavailable  Ground Works
51
52 Division 5 Gannel Roche 3 v Lanhydrock 2 22 April to 1 May Ground Unavailable  Shared Lease
53 Division 5 Gannel Roche 3 v Tintagel 2 2 July from 1 July Wedding
54 Division 5 Gannel Tintagel 2 v Wadebridge 3 16 July from 12 Aug Wedding
55 Division 5 Tamar Callington 3 v Milton Abbot 30 April from 29 April Reschedule
56 Division 5 Tamar St Stephens Saltash v Callington 3 7 May from 6 May Reschedule
57 Division 5 Tamar Callington 3 v Saltash 2 14 May from 13 May Reschedule
58 Division 5 Tamar Callington 3 v Gunnislake 21 May from 27 May Reschedule
59 Division 5 Tamar Callington 3 v St Stephens Saltash 20 Aug from 19 Aug Reschedule

2017 Rescheduled Venues by Division

1 Premier 40 40 Cup Helston v Penzance 1 May at Troon CC
2 Division 5 Atlantic Helston 3 v Hayle 3 22 April at Helston C C Main Ground
3 Division 5 Atlantic Helston 3 v Porthleven 2 13 May at Goldsithney CC
4 Division 5 Atlantic Helston 3 v Barripper 2 10 June at Goldsithney CC
5 Division 5 Atlantic Helston 3 v St Ives 2 24 June at Goldsithney CC
6 Division 5 Atlantic Helston 3 v Rosudgeon 2 15 July at Goldsithney CC
7 Division 5 Atlantic Helston 3 v Camborne 4 5 August at Goldsithney CC
8 Division 5 Atlantic Helston 3 v Leedstown 2 19 August at Goldsithney CC
9 Division 5 Atlantic Helston 3 v St Just 4 2 September at Goldsithney CC
10 Division 5 Central Perranarworthal 3 v Gerrans 2 September at Gerrans CC
11 Division 5 Gannel Roche 3 v St Austell 4 13 May at St Stephen C C
12 Division 5 Gannel Roche 3 v St Neot 27 May at St Stephen C C
13 Division 5 Gannel Roche 3 v Grampound Rd 4 3 June at St Stephen C C
14 Division 5 Gannel Roche 3 v Newquay 4 24 June at St Stephen C C
15 Division 5 Tamar Callington 3 v Launceston 3 3 June at Launceston CC
16 Division 5 Tamar Callington 3 v South Petherwin 2 17 June at Launceston CC
17 Division 5 Tamar Callington 3 v Menheniot Looe 3 8 July at Launceston CC
18 Division 5 Tamar Callington 3 v Tideford 2 22 July at Launceston CC
19 Division 5 Tamar Callington 3 v Werrington 4 29 July at Launceston CC
20 Division 5 Tamar Callington 3 v Buckland Monachorum 26 August at Buckland Monachorum CC