Cup Competitions Cup Competitions Cup Competitions Cup Competitions

Cup Competitions

Runciman Cup Final at Penzance 2015

Cup Competitions

Andrew Cup Final at Mount Ambrose 2015

Cup Competitions

Vinter Cup Final at Camborne 2015

Cup Competitions

Hawkey Cup Final at St Austell 2015

Rosevear Cup

Clive Rosevear  Cup  Sponsor          

Competition Secretary: Keith Goldsmith, Tel: 01579 346248   email      2014 & 2015 Competitions

For teams playing in Division 3 and below of the Cornwall Cricket League Eastern Section.  

 

 1st Round (6.30pm)     2016        Result  Card
 Wed 11 May  1  Wadebridge 143-5  Bude 121-9   Wadebridge by 22 runs  click
 Tue 24 May  2  Menheniot Looe 135-4  Saltash  136-0  Saltash by 10 wkts  click
 Wed 18 May  3  Bugle  121  St Austell  123-3  St Austell by 7 wkts  click
               
2nd Round (6.30pm)              
Wed 25 May          4   St Minver 85-4  Wadebridge  84  St Minver won  #approx details  click
 Wed 25 May 5   St Neot 169-7  Launceston  77-8  St Neot by 92 runs  click
 Wed 25 May 6   Liskeard 109-7  Werrington    177-6  Werrington by 68 runs  click
 Wed 25 May 7   Saltash v  Tintagel   Tintagel conceded   
 Wed 25 May 8   Newquay 146-7  St Austell  187-8  St Austell by 41 runs  click
 Wed 25 May 9   Ladock 185-6  Roche  115 Ladock by 70 runs   click
 Wed 25 May 10   Lanhydrock 90-8  Gorran  112-8  Gorran by 22 runs  click
 Wed 25 May 11   St Blazey 104  Grampound Rd   178-3  Gramp Rd by 74 runs  click
                
 Quarter Finals (6.30pm)                
 Wed 22 June 12  St Minver  141-8  St Neot  126  St Minver by 15 runs click 
 Wed 22 June 13  Werrington  89-8  Saltash  161-5  Saltash by 72 runs  click
 Wed 13 July 14  St Austell 150  Ladock  115 St Austell by 35 runs  
 Wed 22 June 15 Gorran 134-6  Grampound Rd  121-9  Gorran by 13 runs  click
               
 Semi Finals at Menheniot Looe CC           
 Sun 24 July 16  St Minver  v Saltash    10.30am  
 Sun 24 July 17  St Austell  v Gorran     2.00pm  
               
 Final at Menheniot Looe CC (5pm)            
 Sun 24 July  18  16  17    5.00pm  
               
 1st Round (6.30pm)     2015    pdf draw    Result
 Wed 13 May   A  St Blazey  84-3  Grampound Rd 83-8   St Blazey by 7 wkts card
             
2nd Round            
 Wed 27 May           1   Ladock v  Bugle     Bugle conceded
 Wed 27 May 2   Roche    155-3  St Austell  104-9  Roche by 51 runs   card
 Wed 27 May 3   Gorran 106-8  Newquay     221-4  Newquay won by 115 runs  card
 Wed 27 May 4   St Blazey 92  Veryan  93-4  Veryan by 6 wkts card
 Wed 27 May 5  Wadebridge v  St Neot    St Neot conceded
 Wed 27 May 6   Lanhydrock v  Liskeard     Liskeard conceded
 Wed 27 May 7   Tintagel 121-5  Bude  189-3  Bude by 68 runs   card
 Wed 27 May 8   Werrington 137-3  Launceston   98  Werrington by 39 runs card
              
 Quarter Finals (6.30pm)              
 Wed 24 June 9  Ladock  121-4  Roche  119-9  Ladock by 6 wkts card
 Wed 24 June 10  Newquay  160  Veryan  165-5  Veryan by 5 runs card
 Wed 24 June 11  Wadebridge  99-9  Lanhydrock  100-4  Lanhydrock by 6 wkts card
 Wed 24 June 12  Bude 163-6  Werrington  110  Bude by 53 runs card
             
 Semi Finals            at Menheniot Looe CC
 Sun 9 Aug 13  Ladock  v  Veryan    Veryan conceded
 Sun 9 Aug 14  Lanhydrock  116  Bude  117-2  Bude by 8 wkts  card
             
 Final (5pm)            at Menheniot Looe CC
 Sun 9 Aug  15  Ladock  91  Bude  93-3  Bude won by 7 wkts    card
             

 

1st Round (6.30pm)    2014       Result  
 Wednesday 28 May           1   Werrington v  Menheniot Looe    Menheniot Looe conceded  
 Wednesday 28 May 2   Lanhydrock       Saltash     Lanhydrock by 7 wkts card
 Wednesday 28 May 3   St Stephen 139-6  Bugle     114-6   St Stephen by 25 runs card
 Wednesday 28 May 4   Roche 174-6  St Austell  147  Roche by 27 runs card
 Wednesday 28 May 5   Veryan v  Roche 2    Roche 2 conceded  
 Wednesday 28 May 6   Grampound Rd 102-6  Newquay 103-0   Newquay by 10 wkts card
 Wednesday 28 May 7   Bude v  Liskeard    Liskeard conceded  
 Wednesday 28 May 8   Saltash 2 v  Wadebridge    Saltash 2 conceded  
                
 Quarter Finals (6.30pm)                
 Wednesday 18 June 9 Werrington 88 Lanhydrock  89-1  Lanhydrock won by 9 wkts  card
 Wednesday 18 June 10  St Stephen 116-5 Roche  117-4  Roche won by 6 wkts  card
 Wednesday 18 June 11  Veryan 68 Newquay  72-1  Newquay won by 9 wkts  card
 Wednesday 18 June 12  Bude 133-4 Wadebridge  153-7  Wadebridge won by 20 runs  card
               
 Semi Finals    at Roche CC          
 Sunday 13 July 13  Lanhydrock  149-8 Roche  65  Lanhydrock won by 84 runs  click
 Sunday 13 July 14  Wadebridge  84 Newquay  85-2  Newquay won by 8 wkts  click
               
 Final (5pm)   at Roche CC           
 Sunday 13 July   Newquay 152-4 Lanhydrock  153-4  Lanhydrock won by 6 wkts  click
               

 

 

Quick Links

          

                      

               

                     

 

Contact Us

 

Cornwall Cricket Board Ltd Office , Fal Building,  College Road,  Truro,  Cornwall,  TR1 3XX.  Tel:  01872 267138