Cup Competitions Cup Competitions Cup Competitions Cup Competitions

Cup Competitions

Runciman Cup Final at Penzance 2015

Cup Competitions

Andrew Cup Final at Mount Ambrose 2015

Cup Competitions

Vinter Cup Final at Camborne 2015

Cup Competitions

Hawkey Cup Final at St Austell 2015

Hawkey Cup

Clive Rosevear Insurance Hawkey Cup  Sponsor      

Competition Secretary: Keith Goldsmith Tel: 01579 346248  email        

Previous  Competition Summary Results

 

Premier Clubs have byes in Round 1 . First named club shall play at home. Matches abandoned before 6 overs of second innings to be replayed.

1st Round    2016       Result  
 Wed 4 May           1  Wadebridge 122-1 Callington  104-6  Wadebridge by 18 runs   click
               
 2nd Round  (6.30pm)             
 Wed 18 May 2 Wadebridge 121-3  Menheniot Looe  120-8  Wadebridge by 7 wkts click
 Wed 18 May 3  Lanhydrock 93-7  St Minver  112-5  St Minver by 19 runs click
 Wed 18 May 4  Werrington v  Saltash     Saltash conceded  
Wed 18 May 5  South Petherwin v  Launceston    S Petherwin conceded  
 Wed 18 May 6  Veryan v  Newquay    Veryan conceded  
 Wed 18 May 7  Gorran 201-5  St Blazey  113-6  Gorran by 88 runs click
 Wed 18 May 8  Pencarrow v  Grampound Rd     Pencarrow conceded  
 Wed 18 May 9  St Austell  126-6  Roche  127-7  Roche by 3 wkts of last ball  
               
 Quarter Finals (6pm)            
 Wed 1 June 10 Wadebridge 119-4 St Minver  122-3  St Minver won  click 
 Wed 1 June 11 Werrington 160-5 Launceston 100-7   Werrington by 60 runs  click
 Wed 1 June 12 Newquay 109-8 Gorran  165-5  Gorran by 56 runs  click
 Wed 1 June 13 Grampound Rd 159-4 Roche  137-8  Grampound Rd by 22 runs  click
               
 Semi Finals (6pm)            
 Wed 15 June    St Minver 110-1 Werrington  108-7  St Minver by 9 wkts  click
 Wed 15 June    Gorran 129 Grampound Rd  130-2  Grampound Rd by 8 wkts  click
               
 Final (6pm) at St Austell CC          
 Wed 6 July   Grampound Rd  162-8 St Minver  96-9  Gramp Rd won by 66 runs  click
               
 WT Edwards Final (6pm) at St Austell CC          
 Wed 20 July    Winners v  Vinter Cup Winners      
               
 ECB National Club T20            

 Sun 7 Aug

WT Edwards winner in area finals - hosted by South Wales Premier League  

 Sun 21 Aug

 Winner home in Regional Final to Southern, Sussex, Kent or Surrey Winners

 Tue 6 Sept

 Finals day at Derbyshire CCC
1st Round    2015       Result
 Wednesday 6 May           1  Roche 2 v Gorran    Roche conceded
             
 2nd Round  (6.30pm)            
 Wed 20 May 2   Pencarrow 115-9  Launceston  127-3  Launceston by 12 runs  card
 Wed 20 May 3 S Petherwin v  Werrington     S Petherwin conceded
 Wed 20 May 4   Callington      199-3  Saltash  104-8   Callington by 90 runs    card
Wed 20 May 5   Wadebridge 89  St Minver  125-7  St Minver by 36 runs  card
 Wed 20 May 6   Gramp Rd  126-4  St Austell   122-7  Gram Rd by 6 wkts  card
 Wed 20 May 7   St Blazey v  Bugle       Bugle conceded
 Wed 20 May 8   Newquay 139-6  Roche  129-7  Newquay by 10 runs   card
 Wed 20 May 9   Gorran v  St Erme     St Erme conceded
             
 Quarter Finals (6pm)          
 Wed 3 June 10 Launceston 100 Werrington  151-5  Werrington by 51 runs  card
 Wed 3 June 11 Callington v St Minver    St Minver conceded
 Wed 3 June 12 Grampound Rd 187-5 St Blazey  85-5  Grampound Rd by 102 runs  card
 Wed 3 June 13 Newquay 103-5 Gorran  99  Newquay by 5 wkts card
             
 Semi Finals (6pm)          
 Mon 15 June 14  Werrington 99 Callington  116  Callington by 17 runs card
 Wed 17 June 15  Grampound Rd 122-8  Newquay  138-8 Newquay by 16 runs card 
             
 Final (6pm) St Austell          
 Wed 1 July   Callington 131-7 Newquay  124-4  Callington by 7 runs  card     report
             
 WT Edwards Final Truro          
 Wed 15 July     v      
             
 ECB National Club T20          

 Sun 2 Aug

WT Edwards winner in area finals - hosted by Cornwall Premier League  - venue Grampound Road CC

 Sun 16 Aug

 Winner away to South East in Regional Final

 Tue 1 Sept

 Finals day at SWALEC Stadium, Cardiff

 

 

1st Round (6.30pm)   2014    Away   Result  
 Tuesday 6 May           1  Liskeard v Wadebridge    Liskeard conceded  
               
 2nd Round  (6.30pm)              
 Tuesday 20 May 2   St Minver     93-6   Callington 94-3   Callington won by 7 wkts card
 Tuesday 20 May 3   South Petherwin v  Saltash      South Petherwin conceded  
 Tuesday 20 May 4   St Neot        34  Werrington  35-4  Werrington won by 6 wkts card
 Tuesday 20 May 5   Wadebridge 97-3  Menheniot Looe  96-9  Wadebridge won by 7 wkts card
 Tuesday 20 May 6   St Erme  131-3  Roche 2  128-6  St Erme won by 7 wkts card 
 Tuesday 20 May 7   Gorran 168-1  St Austell      166  Gorran won by 9 wkts card.
 Tuesday 20 May 8   Newquay v  Ladock    Ladock conceded  
 Tuesday 20 May 9   Roche 149-7  Grampound Rd   188-5  Gramp Rd won by 39 runs card
               
 Quarter Finals (6pm)              
 Wednesday 11 June 10 Callington 111-8 Saltash  83-8  Callington won by 28 runs  card
 Tuesday 3 June 11 Werrington 146-6 Wadebridge  78-9  Werrington won by 68 runs  card
 Tuesday 3 June 12 St Erme 139-9 Gorran  194-5  Gorran win by 55 runs  card
 Tuesday 3 June 13 Newquay 98-8 Grampound Rd  97-5  Newquay won by 2 wkts  card
               
 Semi Finals (6pm)              
 Tuesday 17 June 14  Callington 82-6 Werrington  122-5  Werrington won by 40 runs  card
 Tuesday 17 June 15  Gorran  131-6 Newquay  133-3  Newquay won by 7 wkts  card
               
 Final (6pm)              
 Wednesday 2 July   Newquay 83 Werrington  143-4  at Grampound Rd CC  card
               
 WT Edwards Final              
 Wednesday 16 July    Werrington  v   St Just    at St Austell CC  
               
 ECB National Club T20              

 Sunday 10 August

WT Edwards winner in area finals - hosted by Devon Premier League  

 

1st Round (6.30pm)    2013    Away   Cards
 Tuesday 7 May           1  Pencarrow 110-6 St Minver 113-5   St Minver won by 5 wkts
 Tuesday 7 May 2  Liskeard 107-9 Saltash  122-6  Saltash won by 15 runs
 Tuesday 7 May                   3  St Erme  119-5 St Blazey  181-7  St Blazey won by 62 runs
             
 2nd Round  (6.30pm)            
 Tuesday 21 May 4   Newquay  100-8  Roche  102-4  Roche by 6 wkts
 Tuesday 21 May 5   St Minver 101-9  Wadebridge  105-4  Wadebridge by 6 wkts
 Tuesday 21 May 6   Saltash  81  Menheniot Looe  156-5  Menheniot Looe won by 75 runs
 Tuesday 21 May 7   Gorran  154-4  St Blazey  152-7  Gorran by 6 wkts
             
 Quarter Finals (6pm)            
 Tuesday 4 June 8  Roche  145  St Austell  159-5  St Austell by 14 runs
 Tuesday 4 June 9  Callington  114-1  Wadebridge  111-8  Callington by 9 wkts
 Tuesday 4 June 10  Werrington  210-2  Menheniot Looe  146-4 Werrington by 64 runs 
 Tuesday 4 June 11  Gorran  60  Grampound Road  160-3  Grampound Rd won by 100 runs
             
 Semi Finals (6pm)            
 Tuesday 18 June 12  St Austell  112-6  Callington  113-8  Callington won by 2 wkts
 Tuesday 18 June 13  Werrington  177-5  Grampound Rd  113 Werrington won by 64 runs 
             
 Final (6pm)  at  St Austell    Report    
 Wednesday 3 July   Callington 70 Werrington  74-4 Werrington won by 6 wkts
             
 WT Edwards Final  at  Truro        
 Wednesday 17 July   Werrington v Falmouth (6pm)  
             
 ECB National Club T20            

 Sunday 11 August

WT Edwards winner in area finals - hosted by West of England Premier League  

Quick Links

          

                      

               

                     

 

Contact Us

 

Cornwall Cricket Board Ltd Office , Fal Building,  College Road,  Truro,  Cornwall,  TR1 3XX.  Tel:  01872 267138